×
MENU

Jak se kupují skateboardy

Mezi skateboardy existují velké rozdíly - mnohem větší, než si většina z nás myslí. Skateboard není jen náhodný kus dřeva se čtyřmi kolečky v podvozku. Je to spíše tak, že odolnost, vlastnosti a možnosti skateboardu se budou velmi lišit v závislosti na tom, zda si pořídíš svůj board v místním obchoďáku nebo z široké nabídky skateboardů ve SkatePro.

Při výběru skateboardu je třeba vzít v úvahu pět základních prvků: prvním je samozřejmě typ boardu, dále deska, trucky, kolečka a nakonec ložiska.

Typ skateboardu

Jaký board si vybereš, závisí na tvých plánech neboli k čemu a jak chceš board používat. Longboardy jsou perfektní pro cruising nebo carving, zatímco klasické skateboardy jsou designované speciálně pro triky a jízdu v rampě.

Oldschool/cruiser board je někde na půl cesty mezi předchozími dvěma, snadno se ovládá a je ideální pro urban skating, ale naopak si ho nelze vzít s sebou do rampy nebo s ním zkoušet náročné skateboardové triky.

Skateboard deska

Kvalita skateboardové desky velmi závisí na typu použitého dřeva. Javor je mezi používanými dřevěnými materiály ten nejtvrdší, a tudíž vhodný pro drsné zacházení (kanadský javor je zdaleka nejtvrdší). Pokud máš malé nohy (velikost 35-40), vyber si desku, která je široká 7.25 až 7.8 palců (18,4-19,8 cm). Pokud nosíš boty o velikosti 40-45, pak hledej desku o rozměru minimálně 7.8-9 palců (19,8-22,9 cm) a víc. Obouváš 45 a víc? Pak si pořiď desku s šířkou minimálně 20 cm (7.8 palců), jinak budeš mít potíže s dotahováním triků.

Přečti si víc zde: Jak vybírat desky na skateboard

Skateboard trucky

Při výběru trucků doporučuje volit pouze modely od známých značek, jelikož jsou zpravidla zárukou lepší kvality. Známé a uživateli prověřené značky také více dbají na životnost svých výrobků, designují je flexibilnější a kalibrované výrazně lépe, než jejich levnější varianty. To znamená, že se značkovými trucky budeš svůj skateboard ovládat přesněji. Také hmotnost trucků je důležitá. Těžké trucky víc pocítíš, když se potřebuješ dostat do vzduchu, ale zase jsou lepší pro grindování, jelikož jsou stabilnější a odolnější.

Přečti si víc zde: Průvodce trucky na skateboard

Skateboard ložiska

Pokud budeš jezdit zejména street, pak doporučujeme zvolit ložiska v rozsahu stupnice ABEC 3-5. Plánuješ-li víc se soustředit na jízdu v rampě, pak zvol ložiska s hodnotami ABEC 7-9.

Přečti si víc zde: Kupujeme ložiska

Skateboard kolečka

Při výběru koleček pro skateboard je třeba dávat pozor zejména na dvě vlastnosti: velikost a tvrdost (durometr). Velká kolečka (55-65 mm) jsou rychlejší a používají je zejména jezdci v rampách. Streeteři dávají přednost menším kolečkům (50-55 mm), se kterými jsou níže k zemi. Čím tvrdší kolečka, tím jsou rychlejší a odolnější. Tvrdá kolečka ale na druhou stranu méně lnou k povrchu a neumí tak dobře absorbovat nárazy, jako to dokážou měkká kolečka. Tvrdost kolečka se označuje takto: 100A. Čím vyšší číslo, tím tvrdší kolečko.

Přečti si víc zde: Jak vybírat kolečka na skateboard.

Související produkty

Oblíbené produkty