×
Menu

BMX

Dobré vědět

Vývoj BMX kol

BMX je cyklistický sport, který existuje již mnoho let. Freestyle BMX, které si získalo velkou popularitu mezi BMX jezdci, znamenalo vyšší nároky na vybavení. Technologie se stále rozvíjí a možnosti narůstají, ale charakteristické trvanlivé ocelové nebo hliníkové rámy a široká kola BMX jsou prvky, které se nezměnily.

Zde najdete různé druhy race, freestyle BMX a mini BMX

Materiály a velikost BMX kola se odvíjí od potřeb specifické jízdní disciplíny. BMX sport můžeme rozdělit do 2 hlavních kategorií, které vyžadují mírně odlišné typy kol: závodní „BMX Racing“ a „Freestyle BMX“ kolo. Později se objevila takzvaná mini BMX kola. Mini BMX jsou určená k provádění freestyle a triků na ulici nebo ve skateparku a nejsou vůbec vhodná na rychlostní závody. Ve srovnání s konvenčními BMX, která existují již mnoho let, mini BMX jsou relativně novým typem BMX, určeným nejen pro děti, ale i pro dospělé, a pár nadšenců je dokonce začíná sbírat a vytvářet si mini BMX kolekce...

BMX kolo pro závodění a freestyle BMX

BMX závodění je cyklistický sport, inspirovaný motocrossem, který se jezdí na závodních terénních tratích. Je to sport, kde poměřují své síly individuální soupeři. Nicméně BMX kola jsou určena pro všechny věkové kategorie, takže je to zároveň populární rodinný sport.

Závodní kolo BMX je nejčastěji s hliníkovým rámem a 20" koly.

Freestyle BMX kola jsou designována pro různé disciplíny, jako je street, trails a flatland. Rám může být zhotoven z oceli různého typu a kvality. Mnoho BMX rámů je vyrobených z kvalitní chromované oceli, která sice není tak lehká jako hliník, ale je extrémně pevná a odolná, což jsou perfektní vlastnosti pro BMX rámy. Kola mají velikost od 16" do 20". Velikosti 16" a 18" jsou typické pro dětská BMX, zatímco 20" kola volí většina dospělých jezdců.

Vývoj sportu a BMX kol

Historie BMX má svůj počátek v Kalifornii na začátku 70. let. V roce 1971 se na obrazovkách objevil dokument o motosportu „On any Sunday“. Film měl ohromný úspěch a je mnohými považován za událost, která odstartovala hnutí BMX. Děti, které dokument nadchl, začaly napodobovat motocrossové závodníky a vydaly se se svými koli řádit na prašné terénní tratě. To vedlo v polovině 70. let k výrobě prvních skutečných BMX kol - silných, odolných kol navržených pro offroad, tedy terénní jízdu. Přibližně ve stejné době se někteří jezdci začali soustředit víc na triky a techniku než na rychlost, a tak vznikla samostatná freestyle BMX disciplína. Nakonec byla založena American Bicycle Association, která v roce 1982 zorganizovala první světové mistrovství v BMX - BMX World Championships.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky