×
MENU

Koloběžky

Dobré vědět

Koloběžka pro každého

Jelikož popularita ježdění na koloběžkách neustále roste, i sortiment koloběžek a náhradních dílů se v průběhu posledních let významně rozšířil. Zvyšující se nároky zejména jezdců freestyle koloběžek motivovaly výrobce k používání stále kvalitnějších komponentů. Přesto si dávejte pozor, i na současném trhu existuje mnoho výrobků nízké kvality.

V současné době dělíme koloběžky do tří hlavních skupin: freestyle, koloběžky s velkými koly a skládací/konvenční koloběžky

Freestyle koloběžky

Freestyle koloběžky jsou určené pro jízdu a triky ve skateparcích a na různých „spotech“ ve městě a třeba na parkovištích. Freestyle je velmi technický sport, který vyžaduje kvalitní výbavu. Freestyle triky a jízdy vystavují jednotlivé komponenty koloběžek vysokému tlaku a opotřebení. A ačkoliv je třeba přiznat, že žádná koloběžka nevydrží věčně, moderní freestyle koloběžky jsou velmi odolné, zesílené v klíčových partiích a celkově designované s důrazem na dlouhou životnost. Dnes je již na trhu velký výběr kvalitních značek a modelů freestyle koloběžek. A pokud byste si náhodou nevybrali, můžete si sami poskládat svou vysněnou koloběžku z tkz. custom komponentů. Jestliže si na montáž sami netroufáte, zvolte „custom“ koloběžku. Custom koloběžky jsou montované nadšenými experty v profesionálních dílnách ze specifických komponentů různých značek.

Koloběžky s velkými koly

Koloběžky s velkými koly (120 mm a více) jsou ideální pro dospělé jezdce, kteří chtějí používat koloběžku jako sportovní prostředek pro přesun ve městě nebo pro turistiku. Samozřejmě mohou být využívány i dětmi. Většina modelů má skládací design, takže není problém je převážet ve vlaku, či si je s sebou vzít do školy či na pracoviště. Velká kolečka lépe zvládají nerovnosti na cestě, mají lepší směrovou stabilitu a točí se rychleji než menší kolečka. Při výběru tohoto typu koloběžky dbejte kromě jiného na kvalitu koleček. Mnohé modely, které na trhu najdete, mají stále plastová kolečka. Plast je ale pro jízdu poměrně nepohodlný a velmi rychle se ničí.

Skládací koloběžky

Tyto koloběžky jsou velmi oblíbené od konce 90. let, kdy se na trhu objevily praktické skládací koloběžky z lehkého hliníku. Dnes v nabídce nalezneme celou řadu modelů, které se od sebe liší provedením a kvalitou zpracování. Pokud kupujete skládací koloběžku například v supermarketu nebo v hračkářství, ujistěte se o kvalitě jednotlivých dílů i celkové montáže. Ve SkatePro vám koloběžky nízké kvality nenabízíme.

Chcete-li se o koloběžkách dozvědět víc, přečtěte si náš podrobný návod: Jak si koupit kvalitní koloběžku.