×
Menu

Skateboard trucky

  Filtr
Barvy
Značky
Šířka osičky
Výška trucků (mm)
Šířka hangeru
Předchozí
Další
Strana 1 z 2

Dobré vědět

Co jsou to skate trucky?

Skateboardové trucky jsou kovové díly ve tvaru písmene T pod deskou, které přenášejí vaši pohybovou energii do pohybu desky. Jsou to osy, které spojují desku s kolečky. Výběr správných trucků pro váš skateboard je zásadní, protože mají velký vliv na váš výkon.

Trucky skateboardů se skládají z několika menších částí, jako je základní deska (baseplate), hanger, osička, kingpin šroub a bushingy, které mají své specifické funkce. Trucky se dodávají v různých šířkách a jejich rozměr je většinou udáván v palcích. Je důležité si uvědomit, že rozměry trucků nejsou standardizovány a mohou se u různých značek lišit.

Jaké skate trucky si mám pořídit?

Měli byste si vybrat trucky, které odpovídají velikosti vašeho prkna a vašemu stylu jízdy. Obecně platí, že šířka osy trucku by měla odpovídat šířce desky. V opačném případě byste mohli mít při jízdě určité potíže. Náš průvodce velikostí trucků pro skateboard vám poradí, jak najít správnou velikost trucků pro vaši palubu.

Pokud jste spíše technický street skater, měli byste se rozhodnout pro nízké skateboardové trucky, které poskytují větší stabilitu a usnadňují provádění skoků a triků. Vysoké skateboardové trucky mají větší vzdálenost od země a měly by být vaší volbou, pokud dáváte přednost rychlé jízdě v bowlu nebo pokud rádi děláte pstré zatáčky. Středně vysoké trucky jsou příjemným kompromisem vhodným pro jízdu na streetovém i parkovém skateboardu.

Měli byste si také všímat těžkosti trucků. Lehké skateboardové trucky jsou optimální pro triky a skoky. Těžké skateboardové trucky jsou naopak považovány za lepší pro grindování. Hliníkové a titanové trucky jsou obecně lehčí, zatímco trucky z chromolybdenové oceli jsou těžší, ale také robustnější.

Více informací o vlastnostech skateboardových trucků najdete v našem obsáhlém průvodci skateboardovými trucky.

Skateboardové trucky vs. longboardové trucky

Jedním z hlavních rozdílů mezi skateboardovými a longboardovými trucky je konstrukce základní desky (baseplate) a kingpinu. Při skateboardingu se nejčastěji používají standardní skateboardové trucky, zatímco při longboardingu jsou běžné trucky s obráceným kingpinem. U trucků s obráceným kingpinem směřuje šroub kingpinu směrem od desky, zatímco u standardních trucků směřuje kingpin dovnitř. Kromě toho jsou trucky s obráceným kingpinem obecně širší, vyšší a obratnější pro rychlou jízdu a cruising.

Trucky s obráceným kingpinem najdete v naší kategorii Longboard trucky.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky