×
Menu

Kiteboarding

Dobré vědět

Co je kiteboarding?

Kitesurfing nebo kiteboarding je extrémní vodní sport. K plavbě po vodě kiter využívá větrnou energii, přičemž pohyby kitesurfaře se podobají jízdě na surfu. Jezdec mění směr tak, že větru nastaví levou nebo pravou část tažného draka. Kitesurfař může samozřejmě také stoupat proti větru a jezdit po větru, a k tomu používá kombinaci pohybů kiteboardu a tažného draka. Tento sport je mezi windsporty považovaný za cenově nejdostupnější.

Jak kitesurfing probíhá?

Pro kitesurfing potřebujete místo, kde pravidelně a každý den fouká vítr, abyste mohli počítat s jistým a předvídatelným tahem větru. Jezdci, v závislosti na svém stylu jízdy, upřednostňují různé síly větru –⁠ slabý vítr pro tkz. cruising po vodní hladině, střední vítr pro freestyle a silný vítr pro extrémní kitesurf. Zkušení extrémní jezdci také vyhledávají vlny, na kterých mohou skákat do výšky. Pro začátečníky a freestylové jezdce je nejlepší chráněná hladina.

Jakou výbavu potřebuji pro kitesurfing?

Pokud se chcete začít věnovat tomuto sportu, potřebujete specifické vybavení. Základem výbavy pro kitesurfing je tažný drak, také označovaný power kite. Tažní draci se vyrábí v několika velikostech pro různé rychlosti větru, velikosti plováku a dovednostní úrovně. Při výběru velikosti také hraje roli váha jezdce.

Jezdec je s tažným drakem spojený prostřednictvím kite hrazdy, kterou si připevní ke svému úvazku. Tento systém usnadňuje zvládnout silný tah draka. Kitesurfaři dále potřebují pod nohy plovák, který je označovaný také jako kiteboard a jehož tvar závisí na stylu jezdce. A nakonec, jezdci používají plovací vesty pro ochranu a neopreny pro sailing v chladných vodách.

Je kitesurfing nebezpečný? Není, pokud si nebezpečí nezpůsobíte sami. Nicméně je třeba nezapomínat, že se jedná o extrémní sport s vysokou intenzitou, proto je třeba natrénovat základy s instruktorem kitesurfingu. Pokud budete při kiteboardingu dodržovat bezpečnostní pokyny, je stejně bezpečný jako kterýkoli jiný vodní sport.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky