×
Menu

Kompresní systém pro freestyle koloběžky

  Filtr
Značky
Druh komprese
Vnitřní průměr objímky
Řídítka vnitřní průměr

Dobré vědět

Proč je kompresní systém důležitý?

Zde naleznete sety kompresních systémů, kompresní šrouby a kompresní konverzní sety pro freestyle koloběžky.

Kompresní systémy na koloběžkách slouží jako spojovací/propojovací bod řidítek, vidlice a desky. Kompresní sety jsou nutnostní, pokud jezdíš s bezzávitovou vidlicí. Pokud si stavíš vlastní custom koloběžku, bez profesionální freestyle komprese se rozhodně neobejdeš.

Když si vybíráš kompresi na koloběžku, nezapomeň si zjistit kompatibilitu daného modelu s tvojí vidlicí a řidítky a zvaž také svůj osobní styl jízdy.

Jakou kompresi na freestyle koloběžku vybrat?

Tak tohle je rozhodně nejčastější otázka, kterou nám naši klienti pokládají. Jakému kompresnímu systému můžu věřit?

Všechny kompresní systémy mají své výhody a nevýhody. Pokusíme se srovnat pro a proti různých typů kompresí, abychom ti pomohli s výběrem tvého příštího kompresního systému pro tvou freestyle koloběžku.

Pokud tě baví se trochu vzdělávat a dozvědět se víc o technologii komprese, pak shlédni naše instruktážní „How-To-Install“ videa a přečti si „krok za krokem“ manuály a podrobné analýzy různých náhradních dílů a komponentů pro koloběžky.

Komprese na koloběžku HIC

HIC je zkratka z Hidden (skrytá) Integrated Compression. HIC byl první výrazný kompresní systém na trhu a stále dobře funguje. HIC má řídící trubici pro oversized řidítka s kompresní miskou a šroubem, který je zašroubovaný do ježka (starnut), připojeného k vidlici. Jak již sám název napovídá, HIC komprese jsou integrované a skryté. HIC systém je vynálezem společnosti RAD Scooter Parts.

Pro: Ve srovnání s ostatními kompresními systémy pro freestyle koloběžky nejsou HIC tak drahé. Také se poměrně snadno montují a demontují.

Proti: Tato komprese není vhodná pro hliníková nebo standard řidítka. Pro její montáž jsou nutné drážky v řídítkách (downtube), bez kterých nelze připevnit řidítka k vidlici. Tyto zářezy oslabují řiditka, která se pak při drsné jízdě mohou ohnout nebo dokonce zlomit.

Komprese na koloběžku SCS

SCS je zkratka pro Standard Compression System. SCS je velmi populární kompresní systém, který vyrábí téměř všichni hlavní tvůrci koloběžek. SCS komprese vypadá oproti ostatním velmi jednoduše, jelikož kompresní systém je v ní zabudovaný.

Komprese SCS má čtyři šrouby. Dva slouží k zabezpečení vidlice a dva se starají o vidlici. Tento kompresní systém není kompatibilní s řidítky se zářezy/drážkami, pokud nemáš adaptér.

Pro: Velmi odolný a nejsilnější kompresní systém na trhu. Kromě síly také koloběžkám opravdu sluší - s SCS každá koloběžka vypadá skvěle. Nejsou nutné žádné drážky, které by vedly k oslabení, nebo dokonce ohnutí řidítek.

Proti: SCS je nejtěžší kompresní systém na trhu, jak v gramech, tak pro tvoji peněženku. V některých sestavách musíš SCS doplnit spacery, abys systém správně nainstaloval.

ICS (ICS10)

ICS je zkratka pro Inverted Compression System. Tento kompresní systém je starý systém, který se dříve používal pro BMX kola. Nazývá se „inverted“ (obrácený), protože šroub prochází vertikálně do vidlice a utahuje se ve starnut (ježkovi), který je namontovaný do řidítek. ICS systém je kompatibilní pouze se standard řidítky se zářezy. ICS je velmi lehký systém, který lze použít jak pro hlíníková, tak pro ocelová řidítka.

Známá značka koloběžek Ethic vyvinula ICS rozšíření, ICS10. Tato verze má šroub a starnut (ježka) o velikosti 10 mm, takže je výrazně odolnější. Pokud si chceš pořídit ICS10, pak se musíš ujistit, že tvoje vidlice s tím souhlasí, tj. zda se do ní vejde širší kompresní šroub.

Pro: ICS je dobrá volba kompresního systému, pokud si chceš pořídit bezzávitovou vidlici s omezeným rozpočtem. Jedná se také o velmi lehký systém.

Proti: Starnut (ježek) se po určité době užívání oslabuje a při drsné jízdě se ohýbá. Montáž ICS potřebuje, aby řidítka měla drážky, což oslabuje celkovou konstrukci koloběžky. ICS se instaluje o něco obtížněji. K utažení či povolení je zapotřebí hodně dlouhý imbusový klíč.

IHC komprese

Internal Hidden Compression je kompresní systém, který přišel na svět v dílnách Blunt/Envy Scooter a který by měl být lehčí verzí HIC komprese. Oproti jiním kompresním systémům je IHC zabudováno do vidlice, takže kromě jiných výhod to znamená o jednu součástku míň k montování.

IHC systémy jsou kompatibilní jednak s hliníkovými řidítky a oversized objímkami a jednak se standard ocelovými řidítky a standard objímkou.

Pro: IHC je silný a odolný kompresní systém s dlouhou hlavou pro imbusový klíč. Je tudíž méně pravděpodobné, že jezdec strhne šroub.

Proti: Vidlice jsou lehce těžší než standard vidlice, jelikož komprese je zabudovaná dovnitř, ale stále lehčí než oversized ocelová řidítka, která pracují s HIC. IHC vyžaduje zářez v řidítkách, aby bylo možné utáhnout objímku.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky