×
Menu

Freeridové lyže / Lyže do prašanu

  Filtr
Značky
Délka
Šířka lyže pod vázáním
Určení
Profil
Schopnosti
Předchozí
Další
Strana 1 z 2

Dobré vědět

K čemu jsou dobré Freeridové lyže?

Freeridové lyže, lyže do prašanu, mimo sjezdovku známé taky jako backcountry lyže - je skoro jedno jak jim budete říkat, důležité je, že s nimi přichází zábava!

Co se během freeridu děje, se dá popsat jako výšlap do kopce vlastní silou a poté dlouhé sjíždění nedotčeným hlubokým sněhem, nejlépe prašanem. Jelikož se tato jízda značně liší od jízdy na upravené sjezdovce, potřebujete k této báječné disciplíně i jiné vybavení.

Součástí zážitku při backcountry lyžování je i výstup na horu, tedy pokud si nevyberete jiný způsob dopravy jako vlek, sněžný skútr nebo vrtulník. Pro výstup potřebujete stoupací pásy, díky kterým získáte skvělý grip pro výšlap.

Design lyží do prašanu

Lyže do prašanu jsou obvykle široké, s tuhou konstrukcí a velkým rockerem. Kombinace těchto vlastností se projevuje ve zvednuté špičce a plynulejší jízdě mimo sjezdovky v hlubokém sněhu. Vyšší šířka lyží také pomáhá s udržením na povrchu sněhové pokrývky a snižuje samotnou zátěž na nohy.

Na druhé straně je obtížnější vyjíždět ostré zatáčky a kontrolovaně vést lyži, což pocítíte při vjezdu na upravenou sjezdovku.

Které backcountry lyže si mám vybrat?

Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru backcountry lyží je fakt, jak často budete ve skutečnosti jezdit v backcountry. Pokud jezdíte pouze mimo sjezdovku, pak platí, že čím širší lyže budou, tím lépe. Pokud chcete jezdit freeride ale občas si zajezdit také na sjezdovce, pak by vaše lyže měly mít šířku pod vázáním 95-105 mm přesně akorát pro perfektní plutí v prašanu, ale zároveň i dobré výkony na upravených svazích.

Přečtěte si víc v našem lyžařském průvodci.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky