×
Menu

Oblečení pro Běžecké lyžování

Co na sebe když se chystáš na běžky?

Běžkové lyžování je mnoha způsoby podobné běhu. Oblečení musí být lehké a nesmí omezovat nohy v optimálním rozsahu pohybu. Otázkou ale je, co si na sebe vzít na běžky, když tě běžkařské oblečení musí udržet v teple a suchu i během chladných dní v backcountry?

Obyčejná lyžařská bunda a zateplené kalhoty tvé tělo přehřejí než řekneš bežky, ale v lehké bundě a běžeckých kalhotech zase v chladných dnech umrzneš. Řešení je ve vrstvách.

Vrstvy jsou řešení

Několik vrstev lyžařského oblečení ti dá možnost některé vrstvy sundat podle toho, jak horko ti je. Například vrstva lyžařského termoprádla pod fleecovou střední vrsvou a to všechno pod bundou nebo vestou. Několik tenkých vrstev přináší také více vzduchových mezer vezi vrstvami, které lépe zadržují teplo.

Při výběru lyžařského oblečení doporučujeme vybírat oblečení vyrobené ze syntetických materiálů, protože lépe odvádí pot od těla a lée tě tak udrží v suchu po celý den. Když zastavíš na delší pauzu, tak bys měl přidat další vnější vrstvu, abys neprochladl.

Základní vrstva: Je vrstvou lyžařského oblečení, která se nechází přímo u tvého těla a je zodpovědná za udržení těla v teple a suchu. Základní vrstva se skládá z lyžařského prádla a měla by být vyrobená z materiálů, které odvádí pot od těla. Doporučujeme prádlo vyrobené ze syntetických materiálů, vlny merino nebo hedvábí.

Střední vrstva: Tato vrstva nejenom že tě drží v teple, ale také reguluje teplotu. Počasí se venku může rychle měnit a špatné počasí a chlad tě může překvapit, stejně jako slunečno a teplo. Jako materiál pro střední vrstvu doporučujeme polyester nebo fleece.

Vnější vrstva: Skládá se z lyžařské/softshellové bundy a kalhot. Mnoho lyžařů také preferuje vestu pod bundou. Hlavní funkce vnější vrstvy je ochrana a udržení tepla a sucha. Dobrá vnější vrstva je voděodolná a větruodolná, ale zároveň dovoluje odpaření vlhkosti skrze tkaninu pro ideální udržení těla v teple.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky