×
Menu

Snowboardové vázání

  Filtr
Barvy
Značky
Velikost boty
System vázání
Určení

Snowboardové vázání je důležitou částí vašeho snowboardového setu, jelikož vytváří spojení mezi snowboardem a vámi. Bez něj by to zkrátka nešlo! Highback (část vázání umístěná za lýtkem) a baseback (spodní část vázání) pevně drží vaše nohy na místě a poskytují vám oporu. Do většiny snowboardových vázání se bota upíná dvěma popruhy, z nichž jeden zpevňuje kotník (ankle strap) a druhý přední část chodidla (toe strap). Highback je zpravidla nastavitelná část a polohu nohy na prkně můžete upravit pomocí otočného talíře nebo disku, který je umístěn ve spodní části vázání (baseplate), připevněné ke snowboardu.

Vybíráme nejlepší systémy snowboardového vázání

Každý zakoupený snowboard je již s předvrtanými dírami pro vázání. Většina firem vyrábí snowboardová vázání se 4 šrouby (standardní systém). Výjimkou jsou snowboardy Burton, které používají 2šroubový „slider-channel“ na většině modelů - můžete se setkat také s označním EST. Výhodou tohoto systému je někonečně mnoho možností nastavení vázání. Ověřte si proto, který systém používá váš snowboard. Většina vázáni je vybavena různými disky, které pasují na většinu vázání.

Řemínky/strapy snowboardového vázání

Existují 3 typy strapů - řemínků (terminologie opět z angličtiny):

  • Toe cap strap - tento typ „strapu“ je umístěn v přední části snowboardové boty a jeho design umožňuje pohodlí a stabilitu. Tento řemínek má navíc pozitivní vliv také na uchycení paty, jelikož je umístěn na vnější špičce boty, kde vstupuje do přímého kontaktu se snowboardem.
  • Tradiční toe strap je druh řemínku, který je typický pro levná vázání. Pouze drží snowboardovou botu na místě, ale nemůže být použit s takovým efektem jako „toe cup“ řemínek.
  • Kotníkový popruh (ankle strap) se utahuje kolem kotníku a jeho úkolem je držet nohu bezpečně na místě. Tento širší a měkčí řemínek je důležitou částí snowboardového vázání.

Highback a baseplate

„Highback“ a „baseplate“ přenášejí energii z vašeho pohybu do snowboardu. Tužší kloub v highbacku a tvrdší baseplate vám dává rychlost a přímější ovladatelnost, ale je únavnější a občas působí křeče v nohou. Pokud jste snowboardový začátečníci, nebo nemáte ještě mnoho zkušeností a trénujete hodně v parku, pak vám doporučujeme vázání s měkkým flexem.

Velikost snowboardového vázání

Velikost snowboardového vázání by měla odpovídat velikosti snowboardové boty. Velikosti, které jsou dostupné, jsou velikosti Small, Medium a Large. Správná velikost znamená bezpečnost a spolehlivost. Obecným pravidlem při výběru vázání je:

  • Small = Muži: velikost 36 - 41, ženy: velikost 34 - 36,5
  • Medium = Muži: velikost 41 - 44, ženy: velikost 36,5 - 40
  • Large = Muži: velikost nejméně 43, ženy: velikost 40+

Pokud řemínky při prvním testu okamžitě a perfektně na vaše boty nepasují, nemějte obavy. Řemínky jsou plně nastavitelné, stačí si jen trochu pohrát a rychle najdete nejlepší polohu. Při prvním testu je tudíž důležité, aby vaše snowboardové boty do vázání pasovaly na šířku a vešly se do heel-cupu, tedy do paty vázání.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky