×
Menu

BMX kliky

  Filtr
Barvy
Značky
Délka/typ kliky
Středové složení

Kliky na BMX, co to je?

BMX kliky jsou kovová ramena, která spojují pedály kola se středovým složením. Freestylové kliky jsou navržené tak, aby byly odolné a jsou důležitou součástí systému, kterým jezdec pohání své BMX vpřed. Ve srovnání s klikami na závodní BMX, které se vyrábí z hliníku nebo karbonových vláken, jsou freestylové kliky vyráběné z oceli nebo Chromoly.

Jak na výběr typu BMX klik?

Pro freestylové BMX se vyrábí tři hlavní typy klik: 1dílné, 2dílné a 3dílné. 1dílné kliky drží na místě ložiska a jsou běžnou výbavou začátečnických kol a starších modelů. 2dílné kliky se dodávají s jedním šroubem, snadno se instalují a v jednom z ramen, které se nasouvá, je zabudovaná středová osa (spindle). 3dílné kliky BMX jsou nejběžnějším typem klik na freestylových BMX kolech. Obvykle jsou těžší, ale pevnější než 2dílné kliky a také zpravidla o něco širší.

Jak koupit správnou velikost klik a os

Většina klik mají délku mezi 170 mm a 175 mm, je však možné najít délky mezi 127 mm a 190 mm. Pro jakou délku se rozhodnete, závisí na vašich preferencích jako jezdce. Delší kliky si oblíbili jezdci, kteří se věnují skokům a závodům, zatímco kratší délky jsou vhodnější pro street a flatland.

Je také důležité zjistit, jakou velikost osy potřebujete. Osa (také označovaná vřeteno) je ten díl, na který se kliky BMX nasazují a který prochází středovým složením. Dostupné velikosti BMX os jsou 19 mm, 22 mm a 24 mm. Osa o průměru 19 mm je ideální pro jízdu v rampách a trailech a funguje dobře i při street. Osa s průměrem 22 mm je silnější než 19 mm a je ideální pro skoky a grindy. Průměr 24 mm je v posledních době nejpopulárnější a vydrží v podstatě cokoliv, co chcete s BMX provádět.

Nakonec je zásadní ověřit si, zda jsou dané kliky kompatibilní s vašimi pedály a zda odpovídají velikosti vašeho středového složení.

Pokud jste spíš na závodní BMX, pak potřebné info najdete v našem průvodci Kliky na závodní BMX .

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky