×
Menu

Voskování pro běžky

Vosk na běžky - kdo správně maže, ten jede

Když vyrážíš na delší běžecké výlety, chceš mít své běžky ve skvělé kondici - optimální skluz i odraz. Stoupací a skluzné vosky jsou nejznámější typy vosků na běžky. Kromě těchto dvou základních typů se také velmi často používá klister.

Skluzný vosk na běžky nabízí rychlost a samozřejmě lepší skluz. Skluzný vosk se nanáší pod špičku a patku lyže, zahlazuje skluznici a zmenšuje tření.

Stoupací vosk naopak zajišťuje optimální přilnavost lyže ke sněhu, a umožňuje tak odrážet se od sněhu a stoupat.

Od skluzného vosku se tudíž velmi liší. Stoupací vosk je měkčí a lepivější a nabízí lepší přilnavost a lepší odraz. Stoupací vosky jsou dostupné pro různé teploty vzduchu a kvality sněhu, aby poskytovaly za všech okolností tu nejlepší přilnavost.

Dalším typem skluzného vosku je klistr, který se používá zejména na jaře pro ranní ledovky následované rozbředlým sněhem.

Ačkoliv je dnes již možné zakoupit vosky ve spreji, v tekuté, gelové či práškové formě, mnoho lyžařů stále dává přednost starým dobrým tuhým voskům. Tuhý vosk je nejen tradiční, ale také velmi dobře uživatelsky prověřená metoda.

Samozřejmě se tím nesnažíme říct, že ostatní produkty jsou méně účinné nebo ne tak dobré. V podstatě je volba formy vosku jen otázka osobních preferencí.

Správný běžecký vosk pro správnou teplotu

Jak skluzné a stoupací vosky, tak i klistry jsou vyráběny pro různé teploty a různé typy sněhu. Proto si zkušení běžkaři s sebou do stopy berou vždy několik vosků, protože počasí se v horách může rychle měnit.

Optimální vosk na běžky pro vyšší teploty je obecně měkčí a snáze se roztírá, než tvrdší vosky, které jsou optimizované pro nižší teploty.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky