×
Menu

Backcountry běžky

  Filtr
Značky
Délka
Mazání lyží
Typ lyže

Dobré vědět

Backcountry lyže jsou hezky široké

Někteří lidé už mají dost sjedovek nebo upravených stop a začne je lákat krása liduprázdné přírody a nedotčená zasněžená krajina mimo civilizaci – backcountry. Jiskřivý sníh, tichá nádhera stromů a ničím nerušené výhledy… backcountry lyžování je nejlepší cesta ke kráse přírody.

Backcountry běžky jsou širší, a tudíž vhodné pro pohyb mimo upravené stopy. Běžky backcountry se velmi dobře chovají jak v měkkém sněhu, tak na tvrdé, zledovatělé krustě.

Širší design backcountry lyží zaručuje rozložení váhy vašeho těla na širší plochu, takže se nebude tolik bořit do měkkého sněhu. Nicměně s backcountry běžkami je obtížnější klasicky běhat, jelikož mají ocelového hrany pro lepší kontrolu na zledovatělých plochách. Některé backcountry běžky využívají místo běžkařských vosků speciální textilní pásy, tkz. skiny. Skiny jsou designované jako samolepící pás, který brání podkluzování lyže.

Lyžování v backcountry – lanovkou nebo vlastní silou?

Backcountry lyžování se postupem času vydělilo do těchto dvou hlavních kategorií:

Nástup do backcountry lanovkou

Tento typ backcountry lyžování se provozuje v místech, kde jsou vrcholky hor dostupné lanovkami. Tato disciplína se často označuje jako „side-country“ a „slack-country“. Ačkoliv se při tomto typu backcountry obvykle pohybujete v blízkosti ski-areálu, přesto je třeba dbát zvýšené opatrnosti, jelikož pohyb mimo vyznačené a upravené trasy s sebou vždy nese určitá rizika.

pravé backcountry

Tento typ backcountry běžkování je pro skutečné dobrodruhy. Je charakteristické postupem vpřed i vzhůru pouze vlastní silou, často daleko od lyžařských či běžkařských areálů. Pravé backcountry můžete provozovat jako jednotlivci nebo v malých skupinách a zpravidla nehrozí nijak extrémní nebezpečí. Přesto je v některých oblastech vhodné pohybovat se krajinou s protilavinovou výbavou.

Prohlédněte si tuto sekci s naší protilavinovou výbavou.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky