ZPÁTKY DO ŠKOLY
Speciální nabídky a slevy  -  Zobrazit nabídky
×
Menu

Běžecké lyže a výbava na běžky

Dobré vědět

Vyberte si správnou výbavu na běžky

Běžecké lyžování (nebo také Nordické lyžování) je nejstarším lyžařským sportem, kterému se lze věnovat v každém věku. Pohyb v přírodě na běžkách zapojuje všechny svalové skupiny a zároveň zlepšuje rovnováhu a schopnosti koordinace. Narozdíl od sjezdových lyží, u běžeckých lyží máte volnou patu, což vám umožní napodobit pohyb jako při běhu nebo při chůzi. Běžecké lyže je třeba koupit asi 20 cm delší než je vaše výška. Dále je důležité se rozhodnout, jak a kde plánujete s vašimi běžkami jezdit.

Rozlišujeme tři hlavní kategorie běžeckých lyží, mezi které patří klasické běžky, bruslařské běžky a backcountry běžky. Boty a vázání jsou také rozděleny do stejných kategorií, aby odpovídaly potřebám každého běžkařského stylu. Výbava, kterou budete na běžky potřebovat, obsahuje také hůlky, skluzný vosk, odrazový vosk a vhodné sportovní oblečení. Letní variantou běžeckých lyžek jsou kolečkové lyže. Jedná se o stejný styl jízdy jako u klasických nebo bruslařských běžek, a je to skvělý způsob, jak můžete trénovat na asfaltu v teplějších měsících.

Jaké běžky si mám vybrat?

Jak jsme zmínili, rozlišujeme tři hlavní kategorie běžeckého lyžování, pro každou z nichž se používají trochu jiné běžky. Pro snažší orientaci jsem vytvořili tři samostatné kategorie: závodní běžky na klasiku, bruslařské turistické běžky a backcountry běžky.

klasické běžky

Jedná se o běžky s tenkým a odlehčeným designem pro lyžaře, kteří milují rychlost a dlouhé trasy v upravené stopě. Tyto běžky mají uprostřed skluznice oblast (kopací zóna), která zachycuje sníh pomocí vosku, mohéru nebo takzvaných šupin a ke klouzání po trati se používá pohyb vpřed. Při běhu na těchto lyžích je třeba perfektně kontrolovat svou rovnováhu, proto jsou vhodné pro středně pokročilé a zkušené lyžaře. Klasické běžky by měly být kolem 20-25 cm delší než výška jezdce.

bruslařské běžky

Tyto lyže bývají zpravidla kratší než klasické běžky, protože musí být obratnější a lehčí. Samotný název uvádí, že jsou trochu specifičtější v použitém pohybu, jmenovitě se jedná o odrazy do stran. Na bruslích je pouze kluzná zóna, protože bruslařská technika nahrazuje potřebu zóny kopu jako u klasických běžek. Proto jsou lyže dynamičtější a jízda na nich vyžaduje specifickou techniku. Bruslařské běžky doporučujeme vybrat o 10-15 cm delší než výška jezdce.

Backcountry BĚŽKY

Backcountry běžky jsou nejtěžší a nejširší z této trojice. Jsou určené pro lyžaře, kteří preferují dlouhé výlety off-road, tedy mimo stopu. Jsou designované tak, aby umožňovaly snadný výstup a perfektní pocity při sjezdu. Konstrukce lyží má často ocelové hrany, díky čemuž jsou velmi odolné i v drsnějším prostředí. Jsou určené pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře, kteří se umí pohybovat po horách. Backcountry běžky by měly být o 15-25 cm delší než výška jezdce.

Pokud byste chtěli získat více podrobností a informací o různých typech běžek, podívejte se na našeho průvodce - Nákup běžeckých lyží

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky