×
Menu

Běžecké lyže a výbava na běžky

Dobré vědět

Vyberte si správnou výbavu na běžky

Běžecké lyžování (nebo také Nordické lyžování) je nejstarším lyžařským sportem, kterému se lze věnovat v každém věku. Pohyb v přírodě na běžkách zapojuje všechny svalové skupiny a zároveň zlepšuje rovnováhu a schopnosti koordinace. Běžecké lyže je třeba koupit asi 20 cm delší než je vaše výška. Dále je důležité se rozhodnout, jak a kde plánujete s vašimi běžkami jezdit.

Známe 3 typy běžeckých lyží

Rozlišujeme tři hlavní kategorie běžeckého lyžování, pro každou z nichž se používají trochu jiné běžky. Pro snažší orientaci jsem vytvořili tři samostatné kategorie: závodní běžky na klasiku, turistické běžky a backcountry běžky.

běžky klasika

Jedná se o běžky s tenkým a odlehčeným designem pro lyžaře, kteří milují rychlost a dlouhé trasy v upravené stopě. Při běhu na těchto lyžích je třeba perfektně kontrolovat svou rovnováhu, proto jsou vhodné pro středně pokročilé a zkušené lyžaře. Jsou vhodné pro závody a soutěžní použití.

bruslařské běžky

Tyto lyže bývají zpravidla kratší a tužší než ostatní typy. Samotný název uvádí, že jsou trochu specifičtější v použitém pohybu, jmenovitě se jedná o odrazy do stran. Proto jsou lyže dynamičtější a jízda na nich vyžaduje specifickou techniku.

Backcountry BĚŽKY

Backcountry běžky jsou nejtěžší a nejširší z této trojice. Jsou určené pro lyžaře, kteří preferují dlouhé výlety off-road, tedy mimo stopu. Jsou designované tak, aby umožňovaly snadný výstup a perfektní pocity při sjezdu. Jsou určené pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře, kteří se umí pohybovat po horách

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky