Doprodej
Ušetřete až 80%  -  více než 300 produktů ve výprodeji!  -  Klikněte zde
×
MENU

Běžecké lyžování - lyže a výstroj

Dobré vědět

Běžecké lyžování je nejstarším lyžařským sportem, kterému se lze věnovat v každém věku. Pohyb v přírodě na běžkách zapojuje všechny svalové skupiny a zároveň zlepšuje rovnováhu a schopnosti koordinace.

Vyberte si správné běžkové lyže

Běžecké lyže je třeba koupit asi 20 cm delší než je vaše výška. Dále je důležité se rozhodnout, jak a kde plánujete s vašimi běžkami jezdit.

3 typy běžeckých lyží

Rozlišujeme tři hlavní kategorie běžeckého lyžování, pro každou z nichž se používají trochu jiné běžky. Pro snažší orientaci jsem vytvořili tři samostatné kategorie: závodní běžky na klasiku, turistické běžky a backcountry běžky.

Závodní BĚŽKY na klasiku

Jedná se o běžky s tenkým a odlehčeným designem pro lyžaře, kteří milují rychlost a dlouhé trasy v upravené stopě. Při běhu na těchto lyžích je třeba perfektně kontrolovat svou rovnováhu, proto jsou vhodné pro středně pokročilé a zkušené lyžaře. Samozřejmě nejsou určené výhradně pro závody, ale pro každého zkušeného běžkaře, který hledá rychlost a výkonnost.

Turistické BĚŽKY

Tyto běžky jsou odolnější a středně široké. Jsou ideální pro delší běžkařské túry a pro stálé, rovnoměrné rychlosti. Turistické běžky jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pokročilé běžkaře. Jsou vhodné i pro výletní běžkaře, kteří se na běžkách hlavně chtějí provětrat a projít se zasněženou zimní krajinou. Jsou určené výhradně pro upravené tratě.

Backcountry BĚŽKY

Backcountry běžky jsou nejtěžší a nejširší z této trojice. Jsou určené pro lyžaře, kteří preferují dlouhé výlety off-road, tedy mimo stopu. Jsou designované tak, aby umožňovaly snadný výstup a perfektní pocity při sjezdu. Jsou určené pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře, kteří se umí pohybovat po horách