×
Menu

Bodyboardy

Dobré vědět

Jaký bodyboard bych měl koupit?

Při nákupu nového pěnového bodyboardu je tu několik charakteristik ke zvážení - jádro, tvar tailu a slick.

Jádro

Jádro bodyboardu je tím nejdůležitějším aspektem ke zvážení. Znamená to jaký materiál jádra byl použit při výrobě boardu.

Jsou tu dva typy: polyethylene (PE) a polypropylen (PP), PE je nejběžnějším materiálem používaným pro jádra bodyboardů. Mechanické proporce této pěny jsou ovlivněny teplotou vody. Chladné vody dělají prkno tužším, zatímco teplá voda jej dělá více flexibilním. PE je flexibilní materiál a PE bodyboardy nebudou tak tuhé při použití v chladných vodách. Díky tomu si board zachová svou manévrovatelnost a je snadno ovladatelný. Když se ale voda oteplí nad 23℃, board bude příliš měkký a těžko ovladatelný.

Na druhou stranu, PP je tužší a lehčí materiál a v chladných vodách tuhne (pod 15℃). Tím pádem může být board nepohodlně tvrdý a pouze zkušení jezdci jej dokážou ovládat. Proto jsou PE bodyboardy preferovány začátečníky a rekreačními bodyboardaři, jelikož mohou být používány v širším teplotním spektru.

tvar tailu

Tail definuje směrový pohyb a manévrovatelnost boardu. Zaoblený tail poskytuje dobrý grip ve vlně a pro jezdce je snazší umístit tělo přes plochu prkna. Pokud chcete větší styčnou plochu pro větší vztlak, rychlost a drive, zvolte netopýří tail.

Slick (skins)

Slick, někdy nazývaný skin je materiál použitý pod bodyboardy. Surlynové slicky jsou vyrobené z ethylenové pryskyřice a copolymer poskytující elastické chování. Tyto materiály dělají bodyboard rychlejším a prodlužují jeho životnost. HDPE slicky se používají na začátečnických boardech. Jsou vyrobeny z pevného materiálu, čehož výsledkem je menší odpor při chytání vln.

Výběr vhodné velikosti bodyboardu

Jak dětské tak dospělácké bodyboardy by měly odpovídat výšce a váze jezdce. Dětské bodyboardy jsou obvykle délky 83 - 94cm, přičemž cokoliv delšího je obvykle bráno za dospělou velikost. Velikosti jsou běžně do 117cm. V designu je malý rozdíl mezi dětskými a dospělými boardy a pokud jste tak dospělákem menšího vzrůstu, můžete klidně použít board původně navržený pro děti.

Výběr správné velikosti je extrémně důležitý, pokud je board přiliš dlouhý, vaše kolena budou narážet do hrany při pádlování. Pokud je paddleboard příliš malý, nebudete mít dostatečný vztlak. Pro určení správné velikosti boardu si změřte vzdálenost od země po pupík, nebo vzdálenost od brady po kolena.

Pokud chcete vědět více o bodyboardech, koukněte na návod jak koupit bodyboard.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky