Velikonoční výprodej
Až 55% sleva + tričko SkatePro ZDARMA!  -  Klikněte zde
×
Menu

Běžecké lyže

Jaké běžky si mám vybrat?

Jak jsme zmínili, rozlišujeme tři hlavní kategorie běžeckého lyžování, pro každou z nichž se používají trochu jiné běžky. Pro snažší orientaci jsem vytvořili tři samostatné kategorie: závodní běžky na klasiku, bruslařské turistické běžky a backcountry běžky.

klasické běžky

Jedná se o běžky s tenkým a odlehčeným designem pro lyžaře, kteří milují rychlost a dlouhé trasy v upravené stopě. Tyto běžky mají uprostřed skluznice oblast (kopací zóna), která zachycuje sníh pomocí vosku, mohéru nebo takzvaných šupin a ke klouzání po trati se používá pohyb vpřed. Při běhu na těchto lyžích je třeba perfektně kontrolovat svou rovnováhu, proto jsou vhodné pro středně pokročilé a zkušené lyžaře. Klasické běžky by měly být kolem 20-25 cm delší než výška jezdce.

bruslařské běžky

Tyto lyže bývají zpravidla kratší než klasické běžky, protože musí být obratnější a lehčí. Samotný název uvádí, že jsou trochu specifičtější v použitém pohybu, jmenovitě se jedná o odrazy do stran. Na bruslích je pouze kluzná zóna, protože bruslařská technika nahrazuje potřebu zóny kopu jako u klasických běžek. Proto jsou lyže dynamičtější a jízda na nich vyžaduje specifickou techniku. Bruslařské běžky doporučujeme vybrat o 10-15 cm delší než výška jezdce.

Backcountry BĚŽKY

Backcountry běžky jsou nejtěžší a nejširší z této trojice. Jsou určené pro lyžaře, kteří preferují dlouhé výlety off-road, tedy mimo stopu. Jsou designované tak, aby umožňovaly snadný výstup a perfektní pocity při sjezdu. Konstrukce lyží má často ocelové hrany, díky čemuž jsou velmi odolné i v drsnějším prostředí. Jsou určené pro středně pokročilé a pokročilé lyžaře, kteří se umí pohybovat po horách. Backcountry běžky by měly být o 15-25 cm delší než výška jezdce.

Pokud byste chtěli získat více podrobností a informací o různých typech běžek, podívejte se na našeho průvodce - Nákup běžeckých lyží

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky