×
Menu

Kupujeme běžky

V tomto průvodci najdete užitečné informace a tipy, které vám pomohou s výběrem vašich nových běžeckých lyží.

Říkáte si, že je čas vyměnit své staré běžky za nové? Nebo si kupujete svůj první pár pro nadcházející sezónu? Zde je několik věcí, které je třeba vzít při výběru běžeckých lyží v úvahu. Nejdůležitější je, aby vaše běžky odpovídaly vašemu běžkařskému stylu. Mezi běžkami na backcountry (běžkování mimo stopu) a závodními běžkami (např. pro slavný závod Vásův běh) je velký rozdíl.

Běžecké lyžování — na co je třeba dávat pozor?

Při výběru běžek je třeba vzít v úvahu postavu lyžaře a jeho lyžařský styl a na základě těchto faktorů vybrat optimální délku běžeckých lyží, jejich hmotnost a stupeň camberu (prohnutí lyže). Je klíčové, aby délka běžek odpovídala vaší hmotnosti. Hmotnost běžky by pak měla odpovídat vašemu lyžařskému stylu. Pokud například chcete pořídit závodní běžky, je třeba zvolit pár s nízkou váhou.

Běžecké lyže — 3 typy

Běžecké lyže se nejčastěji nabízejí v těchto třech základních kategoriích.

Běžecké lyže na klasiku

Běžky na klasiku jsou vhodné pro jízdu v upravené stopě. Jsou lehké a úzké a designované pro rychlost. Pro tento typ běžek je velmi důležitý správně zvolený camber, který vám zaručí optimální rychlost a odraz ve stopě. Klasické běžky jsou také vhodné na závody, jako je například Vásův běh.

Pokud si koupíte běžky s příliš velkým camberem neboli prohnutím, budete mít potíže zatížit lyži tak, aby se stoupací komora dostala do kontaktu se sněhem. Výsledek? Lyže bude při odrazu podkluzovat nebo dokonce „couvat“.

Pokud naopak pořídíte příliš měkké běžecké lyže, budete mít přesně opačný problém. Lyže budou perfektně stoupat, ale ve skluzu se budete trápit, protože se bude stoupací komora neustále a příliš lepit na sníh. Proto je důležité tento faktor nepodcenit a vybrat lyže se správným camberem.

Doporučujeme koupit běžky na klasiku, které jsou asi o 20 - 25 cm delší, než je vaše výška.

Běžecké lyže na skate/bruslení

Běžky na skate neboli bruslení jsou charakteristické dlouhou skluznou plochou. Tento styl je především o dosahování dlouhého skluzu, a proto schopnost stoupat není tak důležitá. Běžky na skate také mají výrazný camber a jsou, ve srovnání s běžkami na klasiku, kratší. Proto je i zde důležité vybrat správný camber, aby lyže bruslily přesně dle vašich představ. Bruslařský běžecký styl lze přirovnat k jízdě na kolečkových bruslích.

Doporučujeme koupit běžky na skate, které jsou asi o 10 - 15 cm delší, než je vaše výška.

BACKCOUNTRY běžky

Běžecké lyže na backcountry mají široký design, speciálně vytvořený pro pohyb mimo běžeckou stopu. Backcountry běžky jsou také vhodné jak do měkkého, tak tvrdého/zledovatělého sněhu.

Širší design lyže zaručuje, že se nebudete propadat sněhem — vaše váha je totiž rozložena na větší plochu. Na některé backcountry běžky lze také připevnit protiskluzné pásy, se kterými se lépe stoupá. Tyto běžky také mají ocelové hrany, takže se lépe udrží na ledovce.

Také backcountry běžky, podobně jako běžky na klasiku, by měly být asi o 20 cm vyšší, než je výška vaší postavy.

Skluznice klasických běžeckých lyží

Skluznice běžek na klasiku má tři různé části. Střední část se nazývá stoupací komora, do které je třeba aplikovat stoupací vosk. Je-li komora správně namazáná, zaručuje vám dobrý odraz při stoupání, jelikož dobře lne ke sněhu. Přední a zadní část skluznice jsou skluzné plochy, na které se nanáší skluzný vosk. A jak jejich jméno jasně říká, jsou důležité pro dobrý skluz po sněhu.

Máte-li jakýkoli dotaz nebo potřebujete poradit s výběrem běžeckých lyží, neváhejte nás kontaktovat.

Související produkty

SkatePro