×
Menu

BMX rámy a související

Dobré vědět

Jak si vybrat správný závodní rám pro BMX

Výběr velikosti nového rámu pro vaše závodní BMX je čistě otázkou osobních preferencí. Zde vám ale předáváme několik tipů, které mohou s výběrem správné velikosti pomoc novým a nezkušeným jezdcům.

Při BMX závodu dosahujete na svých kolech vysokých rychlostí, je proto výhodou mít delší BMX rám, který se na závodní trati chová stabilněji.

Zvýšená stabilita umožňuje zvýšit rychlost bez ztráty kontroly. Pokud si přejete BMX kolo, které reaguje lépe na vaše pokyny, zvolte naopak kratší tyč rámu. S kratším rámem se snáze kontroluje trasa kola v zatáčkách.

Jaký zvolit úhel hlavové trubky?

Úhel hlavové truby (headtube) je další důležitý faktor, který ovlivňuje stabilitu závodního BMX. Plochý úhel prodlužuje rozvor kola. Delší rozvor kola znamená více stability ve vyšších rychlostech. Strmější úhel kolo zkracuje, takže je ovladatelnější. Jezdci závodních BMX zpravidla upřednostňují plochý úhel (flat angle), protože s ním mají na tratí více kontroly.

Jakou zadní rámovou stavbu vybrat?

Stále je to o kompromisu mezi větší ovladatelností a stabilitou závodního rámu pro BMX, protože i chainstay (zádní rámová stavba) zde hraje roli. Jeho délka se pohybuje mezi 12 až 16 palci v závislosti na rámu.

Většina jezdců dává přednost delší zadní rámové stavbě, jelikož tak získají více kontroly zejména ve skocích. S delším chainstay kolo nepřepadává dozadu.

Lehké závodní rámy pro BMX

Teorie závodních BMX nám říká, že nižší rychlost znamená vyšší rychlost. Proto je většina BMX rámů z lehkých materiálů - typicky karbon nebo hliník. Nejlehčí jsou z karbonu, ale jejich cena vám naopak může trochu přitížit.

SkatePro
Ochrana osobních údajů Cookies Obchodní podmínky