×
Menu

Kupujeme sjezdové lyže

Při výběru sjezdových lyží je třeba zvážit tři faktory, a sice jaký jsi lyžař či lyžařka, kolik měříš a co tě na lyžování nejvíc baví — lyžování na upravených sjezdovkách, ve snowparku nebo off-piste neboli freeride v terénu.

Jaká je optimální délka lyží?

Při určování optimální délky lyží je třeba vzít v úvahu výšku postavy lyžaře a jeho lyžařskou úroveň.

Pro děti, které s lyžováním začínají, doporučujeme zvolit délku lyží ve výši jejich hrudníku. S kratšími lyžemi si budou děti lépe rozumět a naučí se je rychleji ovládat.

Dětem, které jsou již pokročilými lyžaři, doporučujeme pořídit lyže stejné délky, jako je vzdálenost od země k bradě nebo ústům malého lyžaře. Je-li dítě již skutečným expertem, pak mohou špičky lyží sahat až k očím.

Při volbě ideální délky lyží pro dospělého lyžaře, je kromě výšky postavy a lyžařské úrovně také třeba zvážit typ lyží. Jakou délku lyží zvolit pro středně pokročilého lyžaře názorně ukazujeme na následujícím obrázku:

6 typů lyží

Ve SkatePro nabízíme šest základních typů sjezdových lyží:

All-mountain lyže

Chceš na lyžích prozkoumat hory ze všech stran? Pak potřebuješ all-mountain lyže, které jsou mezi našimi sjezdovými lyžemi ty nejvšetrannější a nabízí optimální vlastnosti jak pro lyžování na sjezdovce, tak v terénu (off-piste) či ve snowparku. All-mountain lyže jsou designované širší v části pod vázáním a ve špičce, a jsou tudíž stabilnější než klasické sjezdové lyže.

sjezdové lyže „slalomky“

Tento typ sjezdových lyží je určený pro lyžaře, kteří ví, že budou lyžovat pouze na upravených sjezdovkách ve ski areálech. Tyto sjezdové lyže jsou vyráběné speciálně pro sjezd na upravovaných svazích. Užiješ si s nimi jízdu krátkými i dlouhými oblouky. „Slalomky“ se ovládají a kontrolují snáze než závodní lyže. Ale to neznamená, že neumí nabrat rychlost… právě naopak! Tyto lyže jsou stále velmi rychlé a výkonné.

Twintip lyže

Chceš-li své sjezdy na svahu opepřit pár triky a zároveň posouvat limity svých skoků, slajdů na zábradlích a na boxu ve snowparku, pak zvol twintip lyže. Twintip lyže, stručně řečeno, jsou lyže s měkkým flexem a s přizvednutou patkou a špičkou. Díky tomuto designu vytváří lyže menší tření a umožňují jízdu pozadu. Twintip lyže také patří do kategorie backcountry lyží, které jsou stavěné pro výpravy do hlubokého sněhu mimo lyžařské areály. Víc o backcountry lyžování v dalším odstavci.

Freeride/Backcountry lyže

Dobrodružství a hluboký sníh je to, co ti rozpumpuje krev v žilách? Freeridové lyže se také označují off-piste nebo backcountry lyže. Jsou charakteristické svou extra šířkou, tuhostí a twintip designem. Díky těmto vlastnostem skvěle jezdí dlouhé široké oblouky a „vyplouvají“ z hlubokého sněhu.

Závodní lyže

Závodní lyže jsou určené lyžařům, jejichž vášní je vysoká rychlost a čerstvě upravené svahy. Tyto lyže jsou stavěné jako carvingové lyže s ostrými hranami a torzní tuhostí. Závodní lyže jsou také perfektní pro slalom. Jsou designované relativně úzké ve střední části a se širší špičkou, aby ti zaručily stabilitu a kontrolu.

TOURINGové lyže

Tvým snem je túrovat zasněženými lesy a hledat perfektní neposkvrněný hluboký sníh? V tom případě potřebuješ sjezdové touringové lyže. Jsou designované jednak pro chůzi v terénu a výstup v hlubokém sněhu a jednak pro sjezd neupravených svahů. Touring tudíž kombinuje chůzi s lyžemi na nohou s výbornými vlastnostmi pro sjezd.

Design lyží


Skluznice lyží a její profil se liší dle požadovaných vlastností dané lyže. Profil může mít formu camberu, rockeru nebo být plochý (flat). Tyto základní designy profilu lyže se různě kombinují dle účelu daného páru lyží.

Rocker: Jedná se o profil, kdy je lyže stočená směrem ke špičce a/nebo patce lyže, zatímco střed může být plochý nebo mít camber. Rocker snižuje odpor v hlubokém sněhu a usnadňuje oblouky.

Camber: Špička a patka lyže je designovaná tak, aby vytvářela tlak na sníh. Plocha, které je v kontaktu se sněhem, je díky tomuto designu větší a zaručuje lepší zařezávání hran. Výsledkem je lepší stabilita ve vysokých rychlostech.

Plochý (flat): Skluznice je z velké části v kontaktu se sněhem.

Kromě lyží je samozřejmě také nutné vybrat pohodlné a teplé lyžařské boty. Přečti si víc o lyžařských botách v článku Kupujeme lyžařské boty.

Související produkty

SkatePro