×
Menu

Vybíráme skateboardové trucky

Trucky významně ovlivňují, jak se tvůj skateboard chová při jízdě a v zatáčkách, a také rozhodují o tom, zda můžeš se svým skateboardem provádět triky nebo ne. Zjisti o tomto významném dílu víc — mimo jiné se dozvíš, jak volba trucků ovlivňuje tvůj jízdní styl.

Skateboardové trucky najdeš pod deskou. Jedná se o otočnou část podvozku ve tvaru „T“, na které jsou upevněná kolečka. Jejich úkolem je kromě jiného zajistit, že se tvé pohyby správně přenáší na prkno, aby reagovalo přesně tak, jak chceš. Vyber si správný set trucků a jak ty, tak tvůj skateboard budete podávat lepší výkony.

Jsi-li začínající prknař, je pravděpodobně výhodnější zvolit kompletní skateboard s již namontovanými trucky. Pokud si přesto přeješ koupit trucky zvlášť, nejdůležitější rozhodování se týká šířky trucku. Máš-li již se svým prknem zkušenosti a chceš lépe rozumět funkci a technologii trucků, přečti si tohoto průvodce. Sdílíme zde nejen technické informace o jednotlivých částech trucků, ale také tipy o jejich přizpůsobení si svému specifickému skateboardovému stylu.

Velikost trucku — jakou velikost zvolit?

První faktor, který je třeba při výběru sledovat, je velikost. Bude možné namontovat trucky dané velikosti na tvůj skateboard nebo ne? Šířka trucku včetně koleček by měla být stejná jako šířka desky, aby bylo prkno stabilní a vyvážené. Jsou-li trucky příliš široké, velmi pravděpodobně budeš botami zadrhávat o kolečka (anglicky shoe bite), a jsou-li naopak příliš úzké, skateboard nebude stabilní.

Jak měřit skateboardové trucky?

Měřit trucky zpravidla není nutné, jelikož uvádíme velikost ve specifikaci každého našeho produktu. Pokud je přesto chceš nebo potřebuješ změřit, změř buď šířku své desky nebo hangerů (ramínko/vidlice, která drží kolečka) a poté se podívej na našeho průvodce velikostmi skateboardových trucků a zjisti, jaká velikost trucků je ideální pro tvou desku a naopak.

Profile trucků — nízké, střední nebo vysoké trucky?

Skateboardové trucky lze pořídit s nízkým (low), středním (mid) nebo vysokým (high) profilem. Který z nich si vybrat závisí na stylu tvé jízdy na skateboardu.

  • Nízké trucky mají kratší kingpiny, což znamená, že jsou blíže k zemi, a je tudíž také nutné pořídit menší kolečka. Trucky s tímto profilem jsou také stabilnější, a proto vhodnější pro kousky a triky ve skateparku.
  • Trucky se středním profilem jsou oblíbenou volbou zejména pro skatepark nebo street.
  • Vysoké trucky mají delší kingpiny, a tudíž i větší vzdálenost od země. Proto jsou zejména vhodné pro carving a cruising ve městě, jelikož umožňují stlačit board níže dolů, a provádět tak ostřejší zatáčky. Do těchto trucků se obvykle montují větší kolečka. Máš-li potíže s kolečky, které se zasekávají o desku (anglicky wheel bites), doporučujeme zvětšit vzdálenost pomocí podložek (riser pads).

Na našem websitu najdeš informaci o typu profilu trucku ve specifikaci, uvedené u každého modelu.

Podložky pod skateboardové trucky — pro správnou výšku bez „wheel bites“

Tyto podložky (anglicky riser pads) nejsou nutné, ale potřebuješ-li zvýšit výšku svých trucků, není problém je samostatně zakoupit. Jsou dostupné v celé řadě designů a barev a zpravidla velmi levné.

Drahé nebo levné trucky? Zvol známou značku

Trucky zpravidla vydrží déle než deska a kolečka. Proto se ti investice do kvalitnějších, a tudíž o něco dražších trucků rozhodně vyplatí. Doporučujeme koupit trucky od známé, osvědčené značky a nesnažit se „ušetřit“ koupí páru od neznámé firmy. Kvalita je ve velké většině případů mnohem lepší a trucky vydrží sloužit mnohem déle. Jsou také zpravidla flexibilnější a umožňují lepší kontrolu skateboardu. Trucky od známých značek také umožňují uzpůsobit si montáž dle vlastního jízdního stylu.

Těžké nebo lehké skateboardové trucky?

S těžkými skateboardovými trucky se obvykle snadněji grinduje, ale na druhou stranu obtížněji skáče do vzduchu. Proto je důležité zvážit, jaká hmotnost ti bude lépe vyhovovat. Jsi-li spíše menší subtilnější postavy, je důležité vybrat lehčí trucky, zejména pokud plánuješ dělat kousky s mnoha skoky. Pokud jsi těžší váha a máš dostatek síly, abys dostal i těžší prkno do vzduchu, pak těžší trucky budou lepší volba.

Truck se skládá z jakých částí?

Skateboardový truck je složený z několika dílů, jako jsou bushingy (průchodky), kingpiny, baseplate (základní deska), hanger (vidlice) a osička. V této časti najdeš detailní informace o každém dílu, které ti umožní lépe pochopit, jakou roli hrají pro výkon a funkčnost tvého skateboardu.

Kingpin

Kingpin je velmi důležitý díl trucku. Je situovaný uvnitř bushingů (průchodek) a v podstatě drží všechny díly pohromadě. Možná právě proto se mu anglicky říká kingpin neboli královský kolík. Pokud kingpin praskne, není nutné kupovat nové trucky — poškozený kingpin lze snadno nahradit za nový.

Kingpin je jediná část trucku, která ti umožňuje nastavit, jakým způsobem tvé prkno zatáčí. Jakmile máš dostatek zkušeností a znáš svůj board, můžeš zkusit experimentovat s kingpinem:

  • Uvolni kingpin, chceš-li jezdit ostřejší zatáčky.
  • Utáhni kingpin, chceš-li stabilnější board.

Pokud si pořídít kompletní skateboard, zpravidla není nutné měnit nastavení kingpinu — je zpravidla továrně seřízený na začátečnickou úroveň.

Bushingy

Bushingy (průchodky) jsou oválné silentbloky, vyrobené z uretanu a umístěné okolo kingpinu. Pracují podobně jako pružina, jelikož přenáší tlak z tvých nohou na trucky a umožňují ti zatáčet. Tvrdost bushingů určuje, do jaké míry může tvůj skateboard zatáčet:

  • Tvrdé bushingy jsou vhodné pro triky. Trucky s tvrdými bushingy jsou tužší a stabilnější, což je zejména žádoucí k udržování rovnováhy při dopadu. Na druhou stranu tě zatáčení se skateboardem bude stát víc energie.
  • Měkké bushingy jsou vhodné pro cruising a carving, protože ti umožní ostré zatáčky. Reagují rychleji na tlak, přenášený z nohou na bushingy a dále na trucky.

Hanger

Hanger je specifický pro každou značku, takže by měl být od stejné značky jako baseplate (základní deska). Je to velká trojúhelníková kovová část, kterou prochází osička, na kterou se šroubují kolečka. Je důležité, aby hanger byl velmi odolný, jelikož při grindování a dalších tricích musí umět ustát hodně nárazů.

Baseplate

Baseplate (základní deska) je plochá kovová část, přišroubovaná k desce. Je to právě zde, kde je kingpin a hanger v kontaktu se skateboardem. Má velké rozměry, aby dobře a rovnoměrně rozkládal hmotnost. To znamená, že je tvoje hmotnost rovnoměrně rozložená na celé trucky pro lepší stabilitu a nárazy při dopadech jsou také rovnoměrně rozkládané na celou plochu, protože v opačném případě by docházelo k postupnému oslabování stále stejného bodu. S kvalitní velkou baseplate je systém zkrátka stabilnější a odolnější.

Budeš-li montovat své trucky sám, snaž se je co nejlépe vycentrovat. Nejsou-li správně zarovnané, skateboard bude neustále zatáčet k jedné straně. Většina skateboardů je už naštěstí s předem vyvrtanými montážními otvory, což ti montáž trucků výrazně usnadňuje — v tom případě totiž nemusíš centrování řešit. Pokud si koupíš kompletní board, jak baseplate, tak celé trucky budou již namontované a připravené k jízdě.

osička

Osička prochází hangerem a nasazují se na ní kolečka. Po nějaké době náročného užívání může osička začít „klouzat“ k jedné straně, což vede k jednomu uvolněnému kolečku a druhému velmi utaženému. Pokud to nastane, je možné ji jemně zaklepat zpět na místo kladivem. Ale bude-li se problém často opakovat, je možná čas pořídit nové trucky…

Podívej se na naše skateboardové trucky, které nabízíme v celé řadě designů, značek a pro různé zkušenostní úrovně.

Kontaktuj naši zákaznickou podporu, máš-li jakékoli otázky. Od toho tu přeci jsme a rádi pomůžeme :-).

Související produkty

SkatePro