×
MENU

Kupujeme koloběžky

Tento průvodce vás zavede do báječného světa koloběžek, vysvětlí vám některé z nejdůležitějších faktorů, a pomůže vám s výběrem optimální koloběžky, která uspokojí všechny vaše potřeby.

Koloběžky, ze kterých můžete vybírat, jsou tak různorodé jako kola nebo automobily. Abychom si byli jisti, že vaše nová koloběžka splní všechna vaše očekávání, připravili jsme tohoto průvodce nákupem. Koloběžky si běžně pořizujeme pro zábavu, jako prostředek k transportu nebo pro triky.

Budete-li mít jakékoli pochybnosti nebo otázky, neváhejte nás prosím kontaktovat.

Koloběžky pro zábavu — fun & play

Trh nabízí velký výběr koloběžek, ale ne vždy té nejlepší kvality. Proto je důležité vědět, co přesně hledáte a potřebujete:

 • Nastavitelná velikost: je možná nastavit výšku řidítek? Lze to provést s rychle a jednoduše?
 • Je skládací: jak ji lze složit, jsou tam nějaké šroubky, které by mohly upadnout nebo používá nějaký rychlý systém páčky, kterou stačí zmáčknout a je hotovo?
 • Jaká je maximální uživatelská hmotnost?
 • Jsou kolečka vyrobená z PU gumy nebo plastu?
 • Lze vyměnit ložiska?

Vybíráte koloběžku pro vaše děti? Jsou-li starší než 8 let, pak doporučujeme pořídit trikovou koloběžku, a to i pokud bude sloužit pouze k transportu.
Koloběžky z katerogie Fun & Play neustojí triky, ani je nelze používat v rampě.

Freestyle koloběžky pro triky

Skákat triky na koloběžce je velmi náročné pro její svary, headsety (hlavová složení) a kovové díly, kromě jiného také protože kolečka na trikové koloběžce nemají žádná odpružení a neabsorbují nárazy. To znamená, že všechny šroubky a matičky je třeba čas od času dotahovat!

Zde je několik faktorů, na které je třeba dávat při nákupu pozor:

 • Jednodílné díly: Jsou řidítka z jednoho kusu? A co vidlice? Jednodílné díly zpravidla vydrží déle.
 • Je jádro koleček vyrobené z pevného odolného kovu? Pevná solidní jádra vydrží déle než plastová.
 • Jaký je použitý kompresní systém? HIC, SCS, ICS nebo jiný systém? Typ komprese má vliv na náročnost údržby a jak dobře se protáčí a ovládají řidítka.
 • Kvalita headsetu (hlavového složení) — headset vyšší kvality vydrží déle a lépe „spinuje“.
 • IJe koloběžka lehká nebo těžká? Lehké koloběžky se lámou častěji než těžké, robustní modely, a proto je používají zkušení jezdci.

Trikové koloběžky mají 98-110mm kolečka pro maximální kontrolu a zrychlení. Lze je také používat jako cestovní prostředek, ale na dlouhých vzdálenostech nejsou příliš pohodlné. Trikové koloběžky jsou také zpravidla nižší výšky než „cestovní“ koloběžky.

Chcete vědět víc? Navštivte: Jak se kupují freestyle koloběžky.

Cestovní koloběžky pro transport

Cestovní koloběžky jsou zpravidla větší než freestyle a fun & play koloběžky a také jsou pohodlnější, protože mají větší kola, obvykle 120 mm nebo větší.
Jak je třeba vybírat cestovní koloběžky:

 • Nastavitelná velikost: Je možné zvýšit a snížit řidítka a lze to udělat snadno a rychle?
 • Je skládací: jak ji lze složit, jsou tam nějaké šroubky, které by mohly upadnout nebo používá nějaký rychlý systém páčky, kterou stačí zmáčknout a je hotovo?
 • Jaká je maximální uživatelská hmotnost? Hmotnostní limit by neměl být překročen.
 • Jsou kolečka vyrobená z PU gumy nebo plastu? Měkká guma je pohodlnější, ale také vytváří větší tření.
 • Jaký typ ložisek je v kolečkách? Pro cestování s koloběžkou doporučujeme ABEC 5 a výš.
 • Některé cestovní koloběžky jsou speciálně designované pro dospělé.

Cestovní koloběžku nikdy nepoužívejte na rampách nebo pro triky. Velmi pravděpodobně se zlomí nebo poškodí a na škodu se nebude vztahovat reklamace.

Údržba a několik faktů o koloběžkách

Všechny koloběžky, bez ohledu na typ, je třeba pravidelně udržovat a pečovat o ně. Žádná koloběžka není stavěná pro vlhkost, ani písek.
Všechny koloběžky, jakkoliv jsou vyztužené, se také mohou zlomit, jelikož na ně při jízdě působí mnoho sil, zejména při tricích, skocích a dopadech, kdy jsou jednotlivé díly koloběžky namáhány v nezvyklých úhlech.

Údržba je zásadní pro všechny koloběžky a potřebné informace najdete v uživatelské příručce. Zejména pravidelné dotahování šroubků a péči o ložiska je třeba nepodcenit.

Děkujeme, že jste našeho průvodce dočetli až sem.
Vaši koloběžkoví specialisté ze SkatePro

Přečtěte si našeho průvodce Jak se kupují freestyle koloběžky
Informace reklamacích a údržbě koloběžek najdete zde.