×
Menu

Buying Longboards

Tento článek je tvým průvodcem fascinujícím světem longboardingu. Čti a dozvíš se, jak vybrat ten správný longboard, aby uspokojil všechna tvá očekávání nebo přání tvých dětí. Vysvětlíme zde a popíšeme některé z nejdůležitějších elementů každého longboardu.

Neváhej nás prosím kontaktovat, budeš-li mít jakékoli otázky nebo pochybnosti o výběru longboardu.

Jaký typ longboardu vybrat?

Longboardy jsou nejčastěji designované s deskou větší velikosti a jsou zhotovené z dřevěných materiálů, jako je javorové nebo bambusové dřevo, a dále mohou být vyztužené skelnými vlákny. Svezení se na longboardu, které jsou speciálně designované pro jízdu a ne pro triky, je zpravidla hladká a pohodová záležitost.

Longboardy se vyskytují v 6 různých typech. Vzájemně se liší designem desky, který odpovídá různým jízdním stylům. Podívejme se nyní blíže na hlavní rozdíly…

Carving/Cruiser

Carvingové boardy a cruisery si jsou v mnohém podobné a jsou oceňované pro jejich schopnost dobře imitovat surfing na vlnách. Carvingové boardy jsou designované pro svažité ulice a dlouhé táhlé oblouky, ale, stejně jako cruiser boardy, jsou také perfektní pro pohodový a zábavný cruising po městě. Tyto longboardy jsou často konstruované s laminátovou vrstvou, která zaručuje větší odolnost, a mají flex, který v mnohém připomíná surfové prkno. Cruiser a carving boardy doporučujeme začátečníkům nebo pro rekreační longboarding.

Downhill / Freeride

Downhill longboardy jsou designované pro rychlou jízdu z kopce, jak ostatně výstižně naznačuje jejich anglické jméno „down (the) hill“ (dolů z kopce), zatímco podobně vypadající freeride longboardy jsou zhotovené speciálně pro slajdy na rovině. Konstrukce downhill longboardů je často tužší, což umožňuje maximální stabilitu ve vysokých rychlostech. Další charakteristickou vlastností těchto boardů jsou cut-outs (průřezy), které významně snižují riziko „zakousnutých“ koleček (tj. kolečko, které se v oblouku zadrhne o desku). Mnoho nových downhill boardů jsou designované také s „wings“ (křidýlky) na patce desky, tedy s hranou ohnutou směrem dolů. Tento design značně zjednodušuje nástup do slidu.

Pokud se chceš vrhnout na downhill longboarding, je velmi důležité nosit kvalitní chrániče. Prohlédni si naši nabídku longboard chráničů zde.

Freestyle

Freestyle longboardy jsou určené pro ty jezdce, kteří chtějí nejen cruisovat na rovině, ale také si při projížďkách městem dopřát pár triků a slidů. Tyto boardy mají zpravidla měkčí flex, a právě proto jsou ideální pro provádění triků na ulicích města.

Dancer

Tyto longboardy jsou designované s dlouhou deskou a zpravidla mají tkz. „top-mount“ trucky, které jsou optimální pro taneční figury za jízdy na boardu.

Dancery, jak jsme už zmínili, jsou často zhotovené s extra dlouhou deskou, díky které jsou vhodné pro jízdu na rovině a dlouhé tripy. Kromě toho se na dancerech skvěle trénuje rovnováha.

Podívej se na náš výběr longboardů zde.

Trucky pro longboardy

Longboard trucky jsou umístěné opačně než standardní skateboardové trucky. Kromě toho jsou trucky pro downhill longboarding designované o něco širší a nižší oproti jiným typům longboardů.

Trucky pro longboard mohou být namontovány dvěma různými způsoby.

Top Mount

„Top mounts“ jsou tradičním typem. Trucky jsou připevněné ke spodní straně desky. Tento typ montáže trucků je typický pro cruisery, carvingové longboardy a dancery.

Drop-through Mount

Typ montáže „drop-through“ snižuje vzdálenost mezi boardem a povrchem, a nabízí tudíž větší stabilitu, což je velmi žádoucí pro downhill a dlouhé slidy. Jak můžeš vidět na obrázku, trucky prochází deskou a jsou upevněné na horní straně desky.

Podívej se na naši nabídku trucků k longboardům zde.

Kolečka na longboard

Longboardová kolečka jsou větší než tradiční kolečka na skateboard, jsou také rychlejší a zaručují hladší jízdu. Kromě toho kolečka k longboardům skvěle absorbují vibrace. Menší longboardová kolečka jsou mrštnější, zatímco větší jsou designované pro rychlost a nerovné povrchy s kamínky a prasklinami.

Další faktor, který je třeba při výběru koleček posoudit, je jejich tvrdost, popřípadě měkkost. Měkčí kolečka poskytují větší přilnavost a absorbci šoků, zatímco tvrdá kolečka jsou skvělá pro vysoké rychlosti a slajdy. Tvrdost koleček se udává dle tkz. durometru, a to v rozsahu od 70A do 100A.

Podívej se na naši nabídku koleček na longboard zde.

Související produkty

SkatePro