×
Menu

Vybíráme kolečka na skateboard

Kolečka na skateboard si každý vybírá dle svého vlastního stylu skateboardingu, ale obecně platí, že menší kolečka si pořizují streetoví a/nebo menší jezdci, zatímco větší kolečka jsou vhodnější do skateparku a pro ježdění v rampách. Přečti si víc o velikosti koleček a jejich tvrdosti a rozhodni, který typ nejvíc odpovídá tvým potřebám.

Kolečka na skateboard je možné pořídit v různých velikostech, v rozdílných tvrdostech a také v různých barvách. Zpravidla jsou vyrobená z polyuretanu (PU), což je speciální typ plastu s dobrými elastickými vlastnostmi, a tudíž z něj vznikají dobře pružná kolečka. To znamená, že kolečka lépe zpracovávají energii, vytvořenou jezdcem, než kdyby byla zhotovená z běžného plastu. Proto je důležité vybrat kolečka na skateboard se správnou tvrdostí a ve správné velikosti, aby optimálně reagovala na „příkazy zhora“.

Velikost koleček

Velikost kolečka odpovídá jeho průměru a ovlivňuje, jak rychle kolečko může jet a jak rychle dokáže zrychlit — to znamená, jak rychle získáš dostatečnou rychlost. Obecně platí následující:

  • Větší kolečka znamenají vyšší rychlost, ale jsou hůře ovladatelné.
  • Menší kolečka jsou pomalejší, ale lépe se ovládají.

50-53 mm: Menší kolečka této velikosti se typicky používají pro street a streetem inspirované parky a také jim dávají přednost jezdci menšího vzrůstu pro své menší desky. S kolečky této velikosti není tvým cílem rychlost, ale být blízko k zemi, a tudíž mít lepší pop do triku.

54-60 mm: Kolečka těchto rozměrů jsou nejběžnější. Jezdí s nimi jak začátečníci, tak zkušení prknaři. Jsou ideální pro rampy, kde je nutné nabrat dostatečnou rychlost pro výstup na protilehlou hranu rampy. Kolečka jsou také všestranější a dobře si s nimi zajezdíš při mnoha příležitostech.

Tvrdost kolečka

Tvrdost neboli durometr koleček, které si můžeš pořídit ve SkatePro, je udávaná na tkz. A-škále. Jedná se o číslo následované písmenem A. Existují i jiné škály durometrů, jako je například D škála. Ale pro všechny tyto škály platí stejné pravidlo — čím vyšší hodnota, tím tvrdší kolečko. Takže kolečko s tvrdostí 100A je tvrdší než kolečko 90A. Obecně platí:

  • Tvrdší kolečka jezdí rychleji a vydrží déle, ale mají méně gripu (přilnavosti) a menší schopnost absorbovat nárazy.
  • Měkčí kolečka lépe absorbují nárazy a lépe lnou k povrchu, ale jsou pomalejší a mají kratší životnost.

95-100A: Skateři si nejvíce oblíbili tvrdosti v tomto rozsahu škály — bez ohledu, zda jezdí street, skatepark nebo rampy. Vybrat si kolečka s touto tvrdostí je tudíž bezpečná volba.

Pro transport: Pokud ti skateboard slouží zejména jako dopravní prostředek, dej přednost měkčím kolečkům s větším průměrem a užiješ si pohodlnější jízdu.

Pro triky: Jestli se soustředíš hlavně na triky, lépe ti poslouží tvrdší kolečka, jelikož lépe reagují a dávají ti více kontroly.

Výběr tvrdosti je otázka osobních preferencí. Pokud dáváš přednost měkčím kolečkům, zvol nižší A-číslo, pokud ti víc vyhovují tvrdá kolečka, hledej model s vyšším A-číslem.

Tip: Bílá kolečka vydrží déle než barvená kolečka

Barvená kolečka na skateboard obsahují barvivo, které se opotřebovává rychleji než PU plast. Bílá kolečka žádná barviva neobsahují, jedná se o nejčistší typ PU, který je definitivně odolnější než zbarvená kolečka na skateboard.

Prohlédni si náš výběr koleček na skateboard.

Kontaktuj naši zákaznickou podporu, pokud máš další otázky. Jsme vždycky ready poskytnout odbornou radu :-).

Související produkty

SkatePro