×
Menu

Buying bearings

Nejsi si si jistý či jistá, jaká ložiska potřebuješ? V tomto průvodci vysvětlujeme nejdůležitější temíny a fakta o ložiskách. Čti dál a kromě jiného se dozvíš, která ložiska jsou nejlepší právě pro tvůj styl jízdy.

1. Ložiska obecně

Kolečko potřebuje 2 ložiska, aby se otáčelo na nábě/ose. Ložisko může mít velký vliv na rychlost a prožitek z jízdy či bruslení.
Bez ohledu na typ ložiska, se kterým jezdíš, vždy se snaž vyhýbat se písku, vodě a vlhkosti, jelikož tyto elementy významně zkracují životnost tvých ložisek. Pravidelně čistit a promazávat ložiska může naopak zvýšit jejich odolnost a rychlost. Podívej se, jak se čistí ložiska, zde.

Také spacery, které vyplňují prostor mezi ložisky, jsou důležité, jelikož chrání ložiska před poškozením a přispívají k čisté rotaci utažených os. Velikost spaceru závisí na velikosti použité osy.

8mm spacer

6mm spacer

Kvalita ložisek závisí na celé řadě faktorů, jako jsou:

 • Materiál
 • Přesnost (ABEC)
 • Promazání
 • Zapouzdřená nebo otevřená (odmítelný kryt)

Jaký typ ložisek je pro tebe nejlepší:

 • Pokud nejvíc jezdíš/bruslíš venku, doporučujeme zapouzdřená ložiska, promazaná lubrikačním tukem. Tento typ nejlépe odolává špíně a prachu a vyžaduje jen málo nebo žádnou údržbu.
 • Pokud nejvíc jezdíš/bruslíš uvnitř, můžeš použít otevřená ložiska, která se rychle otáčí a snadno se čistí.
 • Pokud tě nejvíc zajímá rychlost a dlouhé vytrvalostní jízdy, pak si můžeš zvolit velmi přesná ložiska, promazaná lubrikačním olejem. Tato ložiska se otáčejí extrémně rychle a snadno se čistí, ale špína je může velmi rychle poškodit.

2. Montáž

Ložisko lez zpravidla zatlačit na místo pouhým palcem. Zda je ložisko správně zavedené, poznáš podle toho, že je v linii s jádrem/nábojem kolečka. Ale pokud v jednom rohu vyčnívá, montáž není provedená správně a ložisko se při zatížení velmi rychle zničí. Jestliže má tvé kolečko kovový náboj/jádro, pak může být zavedení ložiska tvrdší oříšek. Zpravidla je zapotřebí použít gumové kladivo nebo dřevěný špalíček a ložisko jím jemně zatlouct.
Nikdy nepoužívej kovové kladivo, jelikož zničí nejen tvé ložisko, ale také možnost uplatnit záruku.
Popřípadě s můžeš zatlačení ložiska usnadnit nějakým mazivem, ale v tom případě nezapomeň na závěr odstranit jeho přebytky.

3. Ložiska detailně

Materiál

Materiál, ze kterého je ložisko vyrobené, je jedním z nejdůležitějších faktorů pro jejich kvalitu a odolnost. Většina ložisek je vyrobená z oceli. Levná ložiska jsou obvykle ze stlačených plátků kovu nebo tvrzené uhlíkové oceli, ale jelikož ani jeden z typů dlouho nevydrží, jejich používání nedoporučujeme.
Lepší ložiska jsou vyrobená z opravdové ložiskové oceli, jako je chromová, titanová nebo švýcarská ocel. V keramických ložiskách (typicky používaná pro rychlostní bruslení) jsou kuličky vyrobené z průmyslové keramiky (silicon nitrid). Keramické kuličky zřídka zreznou a jsou odolnější než ocel.

Cena ložisek a jejich kvalita spolu úzce souvisí. Ve velké většině případů platí, že známé a osvědčené značky vyrábí jen kvalitní a odolná ložiska.

přesnost/ABEC

Ložiska se označují dle schválené klasifikace ABEC. Stupnice ABEC popisuje, jak kvalitně ložiska přenáší sílu, která na ně působí. Vyšší ABEC stupeň udává, že ložisko je přesnější, účinnější a má větší kapacitu zrychlení, ale to NEZNAMENÁ, že se takové ložisko nutně otáčí rychleji. Klasifikace ABEC totiž nic neříká o dalších kritických faktorech, jako je přesnost spacerů a koleček nebo materiálu. Všechna ložiska ztrácí něco ze své přesnosti vlivem opotřebení.

Všimni si prosím, že ne všechny značky používají stupnici ABEC (např. Bones), a že tudíž existují i jiné klasifikační systémy.
Akronym ABEC vznikl z: Annular Bearing Engineering Committee.

Mazání

Ložiska lze promazávat buď olejem nebo vazelínou. Ložisko se nikdy nesmí točit bez maziva, protože pokud se ocitne „na suchu“, začne se tavit a ztrácet rychlost nebo se kompletně zablokuje.

 • Olej: Zaručuje vysokou rychlost, protože vytváří menší odpor. Řídký olej znamená vyšší rychlost, ale na druhou stranu vyžaduje častější údržbu.
 • Vazelína: Lépe odolává vodě a nečistotám než běžný olej. Nevyžaduje příliš údržby, ale vytváří vyšší odpor, a tudíž menší rychlost.

Poznámka: Voda může vyplavit všechno mazivo! Pokud se jí to podaří a ložisko poté vyschne, zahřeje se a při dalším používání se může začít tavit a vydávat podezřelé zvuky. To znamená, že bude zapotřebí ložiska vyměnit. Někdy je možné, zejména pokud nebyla po nechtěné vodní lázni používána, je zachránit vyčistěním a pečlivým promazáním.

Kryt/pouzdro

Některá ložiska mají kryt nebo těsnící pouzdro, které funguje jako štít proti nečistotám, písku a vodě. Může být umístěný buď na jedné nebo obou stranách ložiska.

 • Kryt je zpravidla z kovu a je umístěný na vnější kroužek a není příliš daleko od vnitřního kroužku (také nazývané jako prachuodolná ložiska). Ložiska s krytem vytváří jen malý odpor, a tudíž se snáze otáčejí a dávají větší rychlost. Na druhou stranu je ložisko s krytem víc vystavené vodě a nečistotám.
 • Pouzdro/těsnění (obrázek níže) je vyrobený z ocelí vyztužené pryže a je umístěný na vnější kroužek a zároveň se lehce dotýká vnitřního kroužku. Zaručuje lepší ochranu a nevyžaduje téměř žádnou údržbu, zato vytváří větší odpor a lehce snižuje rychlost.

4. Co jsou standardy a přesnost ložisek

ABEC stupnice pokrývá celou řadu faktorů. Jedním je excentricita (vystředění) drážky ve vnitřním kroužku. V následující tabulce zjistíš maximální povolenou excentricitu.

Type mm Inches
ABEC 1 0,0075 mm (0.000295")
ABEC 3 0,0050 mm (0.000197")
ABEC 5 0,0035 mm (0.000138")
ABEC 7 0,0025 mm (0.000098")
ABEC 9 0,0012 mm (0.000047")

To znamená, že čím vyšší stupeň ABEC, tím menší odchylka v dílech ložiska => do kolečka je přenášen větší výkon.

ABEC a ILQ nelze přímo srovnávat, jelikož ILQ je jméno značky a ABEC je uznávaný standard.

Přesnost ložisek ABEC se měří během výroby a nezjišťuje se odolnost nebo funkčnost pod tlakem. Twincam, výrobce ILQ, hodnotí kvalitu svých ložisek na stupnici podobající se ABEC klasifikaci. Ale je třeba vzít na vědomí, že ILQ má 6 kuliček, zatímco ABEC ložiska jsou se 7 kuličkami.

Abychom objasnili rozdíl, ILQ není narozdíl od ABEC standardní hodnocení. ILQ ložisko by tudíž mělo být chápano jako ložisko, které je z pohledu průmyslu nehodnocené, a nelze jej tudíž použít v průmyslové výrobě.

Ložiska Bones jsou vyráběná speciálně pro brusle — nelze je srovnávat s ABEC hodnotami.

Slovníček ložisek a jejich krytů/pouzder je k vidění níže (typ ložiska je obvykle vytištěný na ložisku společně s velikostí, např.: 608ZZ).

Type Explanation Notes

608

Standardní
ložisko

22 mm vnější průměr
7 mm šířka
8 mm vnitřní průměr

688
Mini /Micro ložisko

16 mm vnější průměr
5 mm šířka
8 mm vnitřní průměr

Z
Kryt, 1 kovový kryt


Otevřené na druhé konci pro snažší údržbu(při montáži vždy otoč otevřenou stranu do středu kolečka)

ZZ Kryt, 2 kovové
kryty


Kryty jsou upevněné s malým C-krožkem, který je třeba před otevřením a udržbou odstranit.

2RS/
RS/
RZ

Pouzdro, 2 ocelí vyztužené pryžové těsnění

Těsnění namontované bez C-kroužků. Pro údržbu je možné je opatrně sejmout pomocí jehly.

BRS Pouzdro, 2 ocelí vyztužené pryžové těsnění


Těsnění namontované bez C-kroužků. S extra ochranou proti vniknutí vody do ložiska.

Související produkty

SkatePro