×
Menu

Údržba a čištění ložisek

Aby vám vaše ložiska dlouho a bezchybně sloužila, je třeba je pravidelně čistit a promazávat. Dejte svým ložiskům potřebnou péči a pokaždé si skvěle zajezdíte.

Poznámka: Vyhýbejte se vodě a písku Životnost ložisek se radikálně sníží, pokud jsou používané nebo přechovávané ve vlhkém a prašném prostředí.

Jak čistit a pečovat o ložiska na vašich bruslích, skateboardu a koloběžce

KROK 1

Vemte si k ruce: Čistící prostředek, který dokáže rozpouštět tuk, voděodolnou nádobu, připínáček nebo nožík, malý štětec a nový olej/mazadlo.

Vyjměte ložiska z kolečka. Podívejte se na YouTube video v úvodu článku, kde vám ukážeme, jak bezpečně vyjmout ložiska z koleček vašich bruslí. Stejný postup lze samozřejmě aplikovat také na skateboardy nebo koloběžky.

Vyjměte kolečka a jemně vytlačte ložiska ven.

Krok 2

Očištěte štětečkem vnější plochy ložisek tak, aby na nich nezůstala žádná špína nebo prach.

Existují dva základní druhy ložisek, které je možné udržovat: otevřená a zapouzdřená/uzavřená. Otevřená ložiska se velmi snadno udržují. Pokud chcete vyčistit zapouzdřená ložiska, je třeba napřed opatrně odstranit vnější kryt.

Vyčištěte vnější plochy ložisek.

krok 3

Pokud jsou vaše ložiska zapouzdřená, můžete těsnění odstanit pomocí špendlíku.
Na některých uzavřených ložiscích s kovovým těsněním je těsnění zajištěné na místě malým C-klipem. Tento C-kroužek je třeba nejdříve odstranit špendlíkem a teprve poté odstranit obal ložiska.

Nezapomeňte také vyčistit těsnění a C-kroužek, pokud jsou součástí balení.

Těsnění (bez C-kroužku) se odstraní z ložiska špendlíkem nebo vysouvacím/odlamovacím nožem.

Krok 4

Vložte ložiska do uzavřené nádobky s čistidlem a několik minut ji protřepejte. Jednoduše a účinně tak odstraníte zbývající nečistoty.

Nejprve očištěte ložiska malým štětečkem a poté použijte čistidlo.

Krok 5

Vyjměte ložiska z nádoby a odstraňte zbytek čistidla protáčením ložisek. Pokud máte po ruce vzduchový kompresor, použijte ho k dokonalému odstranění tekutiny. Umístěte očištěná ložiska na kousek čisté látky nebo kuchyňské utěrky.

Ložiska byla právě vyjmutá ze své očistné lázně.

Krok 6

Otestujte, zda byl čistící proces účinný. Podržte ložiska za vnitřní kroužek a lehce je roztočte. Pokud se ložisko volně neprotáčí a/nebo slyšíte podezřelé zvuky, není dostatečně vyčištěné. V tom případě opakujte celý proces čištění s čerstvou dávkou čistícího prostředku. Pokud jsou vaše ložiska velmi špinavá, je třeba opakovat tento proces 2–3krát.

Otestujte, zda jsou ložiska dobře očištěná. Vyzkoušejte, jak dobře se protáčí.

krok 7

Umístěte ložiska opět na čistou látku nebo kuchyňskou utěrku. Ložiska jsou nyní připravená na mazadlo. Použijte 1–2 kapky oleje (určitě ne víc, protože by se na něj lepil prach) nebo 3 mm tuku a rovnoměrně rozetřete po ložisku.

Protáčením ložisek zajistíte, že se olej/tuk dostane všude, kde je zapotřebí (pokud upevníte ložiska na vrtačku, perfektně ložiska promažete).

1–2 kapky oleje jsou pečlivě nanesená na ložisko.

krok 8

Nakonec uzavřete ložisko těsnícím krytem a namontujte ložiska zpět do koleček brusle, skateboardu nebo trikové koloběžky.

Těsnění je zpět na očištěných a promazaných ložiskách a ložiska jsou zpět v kolečku.

Zpět na trati s čistými, promazanými ložisky

Po čištění a mazání ložisek je třeba ujet několik kilometrů, aby se olej/tuk dostal do každé části ložiska. Poté začnou ložiska optimálně fungovat.

Související produkty

SkatePro