×
Menu

Průvodce pro nákup speed bruslí

Výkon je nejdůležitějším prvkem při koupi speed bruslí. Speciálně byste se měli soustředit na velikost koleček, podmínky ve kterých budete brusle používat a správné držení na noze. Přečtěte si tento návod abyste věděli co vše ovlivňuje brusle a jejich výkon a tak budete vědět jak si vybrat správný pár a tím možná zkrátíte svůj čas o nějaké sekundy na okruhu.

Podívejte se na video ve kterém vám řekneme vše co potřebujete vědět před koupí nových speed bruslí (video je v angličtině)

Speed brusle jsou optimalizovány pro vysoké rychlosti a dlouhé vzdálenosti. Hlavní zaměření je na výkon, ne pohodlí a cílem je maximální účinnost každého odrazu. Speed brusle jsou používány pro bruslení v klubech, soutěžení i běžné fitness bruslení pokud toužíte po vyšší rychlosti.

Na konci této příručky si můžete přečíst o semi speed bruslích - spojením speed a fitness inline bruslí.

Kolečka pro speed brusle - záleží na situaci a velikosti

Zaprvé byste měli zvolit kolečka podle velikosti a Vašeho okolí, kde je budete používat, abyste z nich dostali maximum. Je mnoho technologií a parametrů, jako například vítr a teplota, které hrají roli při výběru koleček. Například můžete koupit kolečka pro mokro, ale i pro vnitřní a venkovní použití. Takže se určite vyplatí poctivé čtení popisů produktů na stránkách.

Kolečka pro speed brusle jsou charakterizována následovně:

  • Velikost kolečka je obvykle mezi 90-125 mm a díky tomu je snažší udržení vysoké rychlosti což přináší více směrově stabilní brusle.
  • Úzký profil snižuje tření a tím pádem nebude tak náročné udržení svižného tempa.
  • Tvrdost/durometr kolečka je na tom vyšším konci stupnice tzn. 82-86A. Tvrdá kolečka vytváří méně tření a nabízí vyšší rychlosti. Nezapomeňte si přečíst popis u každého produktu, protože existuje více durometrových stupnic.
  • Čím vyšší je kolečko, tím dostanete lepší kvalitu a výkon.

Ložiska

Ložiska jsou umístěna uvnitř koleček a jsou velice důležitá pro valivý odpor koleček a tím i rotaci. Existují různé standardy pro to, jak měřit valivý odpor. Tady na SkatePro nejčastěji specifikujeme podle stupnice ABEC a ILQ, které definují přesnost ložisek. Společnou věcí u všech ložisek je:

  • Čím vyšší hodnocení ABEC/ILQ, tím nižší valivý odpor. To znamená, že budete schopni udržet rychlost lépe a tím zajet i lepší časy na okruhu.

OTEVŘENÁ LOŽISKA - DOBŘE SE O NĚ STAREJTE

Většina speed bruslí má otevřená ložiska pro minimalizaci valivého odporu, lepší jízdu a vyšší rychlost. Jelikož je ale mnohem snažší, aby se prach dostal do ložisek je velice důležité se o ložiska dobře starat - obzvláště pokud jezdíte ve vodě a písku.

Boty

Boty na speed bruslích jsou optimalizovány pro vysoký výkon. Proto jsou navrženy s minimální hmotností a proto zpravidla nemáte brzdu. Navíc bývají navrženy s:

  • nízkou manžetou pro maximální efekt odrazu a technik
  • tuhou botou pro maximální přenos síly
  • těsným padnutím pro lepší ovladatelnost.

Boty bývají vyrobeny z kvalitních materiálů - některé dokonce z uhlíku, což je velice tuhý materiál. S uhlíkovými botami si můžete zvolit tepelné tvarování pro ještě lepší padnutí.

Velikost

Doporučujeme následující:

  • Volte stejnou velikost jako máte velikost bot. Chcete, aby boty padly hezky těsně pro lepší ovladatelnost.
  • Pročtěte si velikostní příručku na stránkách produktu, abyste se dověděli maximum o daném produktu.

Je důležité pamatovat na to, že výkon je to nejdůležitější ohledně boty - ne pohodlí. Čím těsněji bota padne, tím více kontroly získáte a tím více získate z každého odrazu.

Rám

Rám na speed bruslích je odlehčený. Některé mají místo pro čtyři kolečka, jiné pro tři. S většinou rámů si můžete sestavu upravit podle osobních preferencí nastavením rámu vpředu i vzadu a otočením podle Vaší nohy. U určitých značek je dále možné namontovat kontrolu Pitch & Stride pro nastavení úhlu pro osobní styl bruslení. Speed brusle jsou charakterizovány nízkým těžištěm, které přináší lepší ovladatelnost pro trénink různých technik. Základna kol je dlouhá pro zvýšení stability ve vysokých rychlostech.

Ochranná výbava

Ochranné vybavení pro speed brusle bývá slabší a lehčí pro hbitost a možnost dosažení vysokých rychlostí. A přesně z důvodu možnosti dosažení vysokých rychlostí je opravdu důležité, abyste ochranné vybavení používali.

Semi speed brusle - spojení rychlosti a fitness

Pokud chcete rychlost, ale zároveň chcete pohodlí a brzdu, pak byste se měli podívat na semi speed brusle - je to hybrid mezi speed bruslemi a fitness kolečkovými bruslemi. Udržují si trochu pohodlí fitness bruslí, mají ale větší kolečka a mohou tak dosáhnout vyšších rychlostí.

Bota může být cokoliv od typické fitness boty až po velice malou, kompaktní a lehkou botu, kterou můžete vidět na speed bruslích. Udržují si ale pohodlí, které znáte z fitness kolečkových bruslí.

Kolečka typicky měří 90-125 mm a zpravidla máte i brzdu. Některé modely jsou velice podobné speed bruslím a brzdu nemají, ale v těchto případech je zde vysoká pravděpodobnost, že brzdy jdou dokoupit.

Co se velikosti týče tak doporučujeme koupit brusle o jednu velikost větší, než je Vaše běžná velikost boty.

Prohlédněte si naší nabídku speed bruslí

Pokud máte nějaké pochyby nebo otázky, neváhejte a kontaktujte nás.

Související produkty

SkatePro