×
Menu

Jak nainstalovat ložiska do koleček na koloběžce

Tento průvodce ti vysvětlí, jak — bez žádných speciálních nástrojů, instalovat a vyměnit ložiska v kolečkách s kovovým jádrem, která jsou typická pro freestylové koloběžky.

Pokud už máš zkušenost s ložisky v kolečkových bruslích, pak víš, že je to poměrně jednoduchá záležitost. Ložiska stačí zamáčknout prstem dovnitř a lze je také snadno vyjmout pomocí běžného nářadí k bruslím. Proč je to tak jednoduché? Protože kolečka bruslí jsou nejčastěji s plastovým jádrem. Kolečka na koloběžkách ale vyžadují poněkud jiný přístup, jelikož jsou vybavená kovovým středem, a protože kov nemá žádnou pružnost, je zavedení ložiska do kolečka poněkud komplikovanější.

A právě z toho důvodu instalace nebo vyjmutí ložisek z koleček koloběžky s kovovým jádrem vyžaduje pár nástrojů. Je možné pořídit speciální nářadí, ale to není právě levné řešení, a proto ti nyní ukážeme způsob, jak si s ložisky poradit i bez něho. Ale ještě předtím doporučíme používat jen profesionální nářadí dobré kvality. Pokud použiješ nesprávný nástroj, riskuješ poškození ložisek.

Jak nainstalovat ložiska do kolečka s kovovým jádrem

Připrav si následující nástroje:

  • Osa se závitem a zajištěním
  • 5 extra nebo starých ložisek
  • Imbusový klíč

Jak provést montáž ložisek:

  1. Zamáčkni kolečko rovnoměrně do centra kolečka pomocí osičky se závitem a 5 extra/použitých ložisek. Tak si zaručíš, že ložiska nepoškodíš.
  2. Pokud se ložiska zavádějí velmi obtížně, použij kovovou podložku (min. průměr 22 mm) na obou stránách ložisek. Podložky rozloží lépe tlak a sníží riziko poškození ložisek.

Jak odstranit ložiska z koleček s kovovým jádrem

Připrav si následující nástroje:

  • Osa se závitem
  • Kladivo

Jak vyjmout ložiska:

  1. Nejdřív umísti spacer (umístěný mezi ložisky) do středu osy tak, aby osa nemohla projít skrz.
  2. Použij kladivo a postupně zatloukej osičku (jejíž pozici je třeba měnit ze strany na stranu ložiska), dokud ložisko na druhé straně nevypadne.

Poznámka: Pokud máš samostředící spacer, riskuješ při vyjmutí ložiska jeho poškození .

Ve videu používáme plochý spacer (ne-samostředící), se kterým je vyjmutí ložiska jednodušší a riziko poškození menší.

Pokud použiješ samostředící spacer, musíš použít šroubovák a vyklepat vnitřní kroužek ložiska po celém jeho obvodu ven. A to je právě důvod, že se ložisko snadno poničí.


Přečti si našeho průvodce Kupujeme ložiska a dozvi se o ložiskách víc.

Související produkty

SkatePro