×
Menu

Návod k nákupu roller derby bruslí

Chystáte se na test "minimálních schopností"? Nebo se jen poohlížíte po prvních roller derby bruslích? Tak či tak, měli byste zpozornět při výběru velikosti a výběru vhodných koleček podle faktorů jako druhu jízdní plochy a váhy uživatele. Přečtěte si tento návod abyste věděli načež se máte soustředit když kupujete nové derby brusle.

Prostudujte si video ve kterém vám rychle ukážeme co byste měli určitě vědět před koupí vašich prvních derby bruslí (video je v angličtině).

Roller derby je kontaktní ale i společenský týmový sport hraný uvnitř. Správné brusle jsou tím nejdůležitějším pro hbitý pohyb a budou mít zásadní dopad na Vaší hru. S přibývajícími zkušenostmi se budete krůček po krůčku přibližovat k Vašim osobním preferencím.

Kolečka - rozhodnutí podle povrchu, durometru a uživatele

Při roller derby budete vždy používat indoorová kolečka, protože budete vždy hrát uvnitř. Samozřejmě, pokud plánujete hrát venku, měli byste použit patřičná kolečka. Volba koleček je základem Vaší hry a je to vždy o hledání rovnováhy mezi podlahou, kolečky a Vámi jako hráčem.

 • Pro kluzké podlahy doporučujeme kolečka s tvrdostí 88-92A. Použití těchto měkčích koleček Vám přinese více povrchového gripu pro eliminaci klouzání.
 • Pro přilnavé podlahy doporučujeme použít tvrdost 93-99A. Ve sportovních halách se běžně používají kolečka 92-95A, což je dobrý a univerzální durometr.

Pokud jde o váhu uživatele:

 • Čím více vážíte, tím tvrdší kolečka byste měli volit.
 • Čím méně vážíte, tím měkčí kolečka byste měli volit.

Není špatný nápad si vypůjčit kolečka od některého z hráčů z Vašeho týmu pokud si opravdu nejste jisti jaká zvolit.

Ložiska

V derby ložiska nehrájí zásadní roli ve Vašem rozhodování a navíc mají většinou vyšší životnost z důvodu hry uvnitř.

Ložiska ovlivňují, jak dobře se kolečka otáčí. Vyšší přesnost ložiska znamená snadnější točení kolečka a tím samozřejmě i vyšší rychlost. Pro specifikace preciznosti se používají různé stupnice. Na SkatePro nejčastěji používáme stupnici ABEC společně s číslem, například ABEC 7 a čím vyšší číslo, tím vyšší přesnost. Nicméně doporučujeme nakupovat od úznávaných značek než se pouze zaměřovat na hodnocení ABEC protože je například možné, že budou ložiska ABEC 7 rychlejší nez ABEC 9. Navíc hodnocení ABEC neříká nic o tom, jak jsou ložiska odolná.

Pokud se chcete dovědět více detailů, přečtěte si naší příručku o ložiskách.

Pláty - nylonové vs. hliníkové

Máte na výběr mezi nylonovými a hlíníkovými pláty. Hliníkové jsou preferovány většinou hráců derby, pokud jste ale začátečník hledající levnější pláty, budou Vám stačit i nylonové. Nicméně se jedná o lehké pláty s kratší životností a neunesou tolik váhy jako v případě hliníkových.

Výhledově se určitě vplatí nákup plátů hliníkových. Jsou odolnější a responzivnější než nylonové - což jsou důležité faktory v kontakních sportech jako je derby, kde budou pláty vystaveny tvrdým nárazům a kde opravdu potřebujete brusle, které budou dokonale sledovat každý Váš pohyb při všech hbitých kličkách.

Úhel trucků a tlumiče - pro hbité brusle

Úhel Vašich trucků hodně vypovídá o tom, jak hbité Vaše roller derby brusle budou. Typický úhel trucků je mezi 10 a 45 stupni, nicméně přichází v mnoha různých úhlech.

 • Nižší úhel značí vyšší směrovou stabilitu bruslí.
 • Vyšší úhel značí hbitější a živější brusle.

Tlumiče na bruslích určují, jak hbité Vaše brusle budou. Zpravidla mívají trucky tvrdší tlumiče již od výrobce. Tvrdé tlumiče znamenají vyšší směrovou stabilitu bruslí, ale nižší manévrovatelnost. Nicméně je můžete snadno vyměnit za měkčí tlumiče a získat tak živější brusle, které nejeom, že reagují lépe na Vaše pohyby, ale zároveň usnadňují ostré zatáčky.

SESTAVA TLUMIČŮ

Rozlišujeme mezi dvěmi typy tlumičů: kónickými a válcovými. Výhodou kńických je to, že dělají brusle živější. Jaké tlumiče použijete pro Vaší sestavu záleží na tom, jaké tlumiče Vaše brusle dovolují.

The skate is equipped with four cushions - two barrels on top and two cushions of your own choice in the bottom - it can be a mixture of barrels and cones. The way you choose to mix the bottom cushions will affect the skate in different ways:

Brusle je osazena čtyřmi tlumiči - dvěmi válcovými na vrchu a dvěmi dle Vašeho výběru vespod - může to být klidně mix válcových a kónických. Způsob, jakým vyberete spodní tlumiče ovlivní Vaše brusle různými směry:

 • Pro živější brusle, lepší zatáčecí schopnosti a stabilní zadní část umístěte kónické dopředu a válcové dozadu.
 • Pro ještě živější brusle umístěte kónické dopředu i dozadu.

Brzda

Pro zastavení na derby bruslích použijte buď brzdu umístěnou vpředu brusle nebo speciální brzdící techniky, protože brusle nemají tradiční brzdové podložky vzadu jako běžné inline brusle.

Vybírejte brzdy, které nezanechávají stopy, abyste za sebou na podlaze nenechávali brzdné dráhy.

KRÁTKÉ VS. DLOUHÉ

Toe stops come with either a long or short stem. The length of the stem affects how much you are to lift your foot when walking on your toes. It is possible to adjust it, and which length you choose depends on your personal preference. But typically:

Brzdy jsou krátké nebo dlouhé. Jejich délka ovlivňuje, jak moc musíte zvednout nohu při chůzi na bruslích. Je možné délku nastavit a její hodnota závisí na osobních preferencích. Ale typicky:

 • dlouhé se používají společně s velkými kolečky
 • krátké se používají s menšími kolečky

Tip: Abyste zjistili, jak velkou brzdu budete chtít, zvedněte zadní část brusle brzdou směrem dolů a ujistěte se, že se mezi zadní kolečka a povrch vejdou tři prsty.

Boty

Těsné padnutí je to nejdůležitějsi, na co si dát pozor při výběru správných bot. To zajistí optimální ovladatelnost bruslí pro snadný pohyb. Derby boty mají typicky nízký střih, ale existují i se strřihem vysokým. Vysoké boty poskytují lepší oporu kotníku, ale nízké boty zlepšují manévrovatelnost, což zlepšuje ostré zatáčky - a to je něco, co v derby potřebujete. Některé model mají dokonce tepelně tvarovatelnou botu pro další přizpůsobení podle Vaší nohy.

Velikost

 • Zlatým pravidlem je vybírat stejnou velikost, jako máte velikost bot a nebo o půl čísla větší.
 • Pamatujte pečlivě prostudovat velikostní tabulku u specifického modelu.

Měli byste chtít brusle, které padnou hezky pevně okolo nohy, ale aniž by nohy mačkali. Díky správnému padnutí budou brusle mnohem lépe ovladatelné a minimalizujete tak riziko zranění při pohybu kloubu do různých úhlů potřebných při roller derby.

Ochranné pomůcky

Jelikož je roller derby kontaktní sport, je velice důležite, abyste nosili vysoce kvalitní ochranné pomůcky - to znamená odolnou výbavu pokrývající velké plochy. Pamatujte, že v derby ochranu určitě potřebujete, protože narozdíl od fitness bruslení, zde není otázkou zda spadnete.

Vaše kolena jsou ta nejdůležitější místa k ochraně, jelikož budou schytávat mnoho nárazů. Kromě toho doporučujeme nosit chrániče zápěstí a helmu, která je povinnou výbavou, stejně jako chrániče zubů - nezapomínejte si chránit úsměv!

Prohlédněte si naší nabídku roller derby bruslí

Pokud stále přemýšlíte nebo máte nějaké dotazy, neváhejte a kontaktujte nás.

Související produkty

SkatePro