×
Menu

Kupujeme kolečkové lyže

Kolečkové lyže jsou nyní dostupné v celé řadě stylů a modelů, takže je skutečně z čeho vybírat. Následující text ti poskytne celou řadu užitečných informací, které ti pomohou s výběrem nové výbavy na kolečkové lyžování.

Přečti si následujícího průvodce světem kolečkových lyží a dozvíš se, jak si vybrat ideální výbavu.

Rámy: Kde — a jakým stylem jezdíš?

Neprve je třeba zvážit, jakému stylu dáváš přednost — jsi fanouškem klasiky na kolečkových lyžích nebo tě víc láká skate, tedy bruslení na kolečkových lyžích — a také na jakém typu povrchu budeš nejčastěji jezdit. Tvoje odpovědi na tyto dvě otázky jsou důležitým faktorem, který ovlivňuje výběr rámu. Pokud chceš například jezdit na štěrkových cestách, nízký rám není dobrá volba. Vysoký rám je na druhou stranu velká výzva pro rovnováhu. Odborníci zpravidla každému zájemci o kolečkové lyžování doporučují nejprve se zúčastnit výukového kurzu. Kromě základů jízdy také získáš představu o tom, co tě baví a jakou výbavu si pořídit.

Rámy se vyrábí z různých materiálů — hliník, dřevo, ocel a karbon — a každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody. Například dřevo je zárukou vyšší pružnosti a lépe imituje zimní lyžování, zatímco hliník je tužší a lehčí, a tudíž vhodnější pro závodní účely, jelikož také lépe přenáší výkon.

Kolečka pro kolečkové lyže

Kromě výběru optimálního rámu je také velmi důležité zvolit správnou tvrdost koleček. Někteří výrobci kolečkových lyží nabízejí jednu, dvě, tři nebo dokonce čtyři různé tvrdosti koleček. Pokud chceš jezdit po štěrkových cestách, zvol měkčí kolečka. Tvrdší kolečka naopak oceníš, pokud planuješ zejména jízdu po asfaltu. Rozhodně je třeba volbu tvrdosti a materiálu koleček při koupi kolečkových lyží nepodcenit. Čím je kolečko tvrdší, tím vzniká při jízdě po hladkém asfaltu větší tření. Čím měkčí kolečko, tím lépe se ti pojede.

Boty na kolečkové lyže

Také co se týče vyběru bot na kolečkové lyže, nabídka nikdy nebyla tak různorodá a pestrá, jako právě dnes. V minulosti se běžně používaly zimní lyžařské boty, ale dnes je také možné pořídit speciální letní boty na kolečkové lyže. Jejich výhodou je tenčí izolační vrstva, takže jsou v teplejším počasí pohodlnější.

Hůlky a bodce k holím pro kolečkové lyže

Trh kolečkových lyží se rozšířil též o nabídku speciálních hůlek pro kolečkové lyže a, zejména s ohledem na hmotnost a materiál, výrobci dosáhli neuvěřitelného pokroku.

Pořiď si pár hůlek na kolečkové lyže, které vyhovují tvým dovednostem, typu kolečkových lyží a výšce tvé postavy. Jsi-li začátečník nebo středně pokročilý kolečkář, pak zvol měkčí hůlky, jelikož jsou pohodlnější a tolik neunavují paže. Jsi-li expert a jezdíš na závody, pak raději zvol tvrdší hůlky (80-100 % karbonu), které lépe přenášejí výkon. Nezpomeň prosím, že tvrdší hůlky se při nárazech a úderech snáze zlomí. Z toho důvodu je lepší vždy převážet hůlky bezpečně ve vaku. Také je lepší neházet hůlky do auta nebo na zem, jelikož se mohou opravdu snadno zlomit.

Délka hůlek pro kolečkové lyže musí odpovídat tvé výšce a tvému jízdnímu stylu (klasika nebo skate).

Klasika:

Ideální hůlky na klasiku jsou přibližně o 30 cm kratší než výška jezdce. Při měření výšky je třeba stát s hůlkou v jedné rovině. Zkušení jezdci mohou mít svou oblíbenou a osvědčenou délku hůlek.

Skate (bruslařská technika):

Pro skate na kolečkových lyží je třeba pořídit hůlky v délce o 15-20 cm kratší, než je tvoje výška. Při měření výšky je třeba stát s hůlkou v jedné rovině. Zkušení jezdci mohou mít svou oblíbenou a osvědčenou délku hůlek.

Bodce hůlek na kolečkové lyže

Mnoho lidí si poněkud mylně myslí, že mohou na asfaltu používat stejné bodce jako pro zimní lyžování. Ale zde opravdu není na místě dělat kompromisy! Zvol raději kvalitní bodce, protože čím nižší cena, tím měkčí bodce. Měkké bodce na asfalt se při jízdě rychle opotřebují. Zpočátku si můžeš pomoci s brouskem, ale po velmi krátké době budeš muset zakoupit nové.

V následujícím videu vysvětlujeme, jak vyměnit bodce hůlek pro kolečkové lyže:

Gripy a řemínky:

Je možné pořídit různé modely gripů a řemínků pro hůlky na kolečkové lyže. Je důležité, aby ti gripy a řemínky umožnily snadnou kontrolu hůlky. Povrch většiny gripů je z korku, který je pohodlný a spolehlivý. Řemínky jsou také dostupné v různých provedeních, jako je zapínání na suchý zip nebo velmi praktické „boa“ zapínání.

Gripy se časem opotřebují a bude třeba je vyměnit.

Jak je snadno a rychle vyměnit se dozvíš v následujícím videu:

Kromě toho: Pro tvou vlastní bezpečnost a pokud máš hůlky na asfalt bez odrazek, není od věci si nějaké zakoupit a na hůlky je připevnit — zaručí tvoji viditelnost v dopravě. Jelikož hůlky jsou při jízdě nejvíc v pohybu, snadno k sobě přitáhnout pozornosti řidičů, pokud jedeš za šera či v noci po silnici či cyklostezce. Většina z našich hůlek na asfalt má zabudované odrazky — přečti si víc ve specifikaci daného produktu.

Asi není třeba zdůrazňovat, že je také třeba nosit při jízdě na kolečkových lyžích helmu, jelikož na nich můžeš dosahovat rychlostí až 30 km/h.

Doufáme, že se nám podařilo vést tě správným směrem a zodpovědět všechny tvoje otázky o nákupu kolečkových lyží a příslušenství. Máš-li ale další otázky nebo prostě potřebuješ poradit s výběrem kolečkových lyží, neváhej nás kontaktovat.

Související produkty

SkatePro