×
MENU

Kupujeme řidítka na koloběžku

Pokud si pořizuješ jednodílná řidítka pro svou koloběžku, je třeba nejprve rozhodnout o materiálu… Vybírat můžeš mezi ocelovými (chromová ocel) nebo hliníkovým řidítky:

  • Ocelová řidítka: Levnější a odolnější než hliníková, ale s větší hmotností.
  • Hliníková řidítka: Odlehčená konstrukce a, jsou-li z kvalitního hliníku, mohou být i dostatečně odolná.

Průměr

Dále je třeba sledovat vnější a vnitřní průměr tvých řidítek. Vnější průměr rozhoduje o tom, jaká objímka bude s danými řidítky kompatibilní. Vnější průměr je pak důležitý pro výběr velikosti vidlice, například s nebo bez HIC.

Standard řidítka
Pro standardní objímky
a standardní vidlice
Oversized řidítka
Pro oversized objímky
a standardní vidlice
Oversized řidítka
Pro oversized objímky
a vidlice s HIC


Šířka

Jezdci zpravidla volí šířku řidítek dle svých osobních prefencí. Pokud ještě nevíš, jaká šířka ti vyhovuje, vyber řidítka o stejné šířce, jako je šířka tvých ramen. Děláš-li hodně technických triků, jako jsou barspiny, zvol užší řidítka. Pokud víc skáčeš big-air a baví tě triky bez rukou, pak si můžeš vybrat širší řidítka. (Tip: Pokud zvolíš širší řidítka a zjistíš, že tě nevyhovují, můžeš je snadno zkrátit.)

Výška

Trikové koloběžky jsou zpravidla menší než klasické koloběžky. Ale i volba výšky se odvíjí od osobních preferencí. Zkušení jezdci si zpravidla vybírají nižší řidítka pro lepší stabilitu a kontrolu. Jednoduché pravidlo říká, že ideální řidítka ti sahají někam mezi boky a pasem. Také si dej pozor, aby tvoje řidítka nebyla širší než vyšší, neboť to by byl prohřešek vůči profesionálnímu stylu, a navíc to komplikuje převážení koloběžky.

Back sweep

„Back sweep“ řídítka jsou lehce ohnutá směrem k jezdci, podobně jako cyklistická řidítka. Může to být pohodlnější řešení, ale chce to trochu času si na taková řidítka zvyknout.

Závit

Má-li tvoje vidlice závit, musíš si vybrat řidítka s vnitřním průměrem 28 mm a se zářezem na dolním konci. Všechna řidítka, která jsou kompatibilní s ICS, mají vnitřní průměr 28 mm a zářez, ale jejich vnější průměr se může lišit dle použitého materiálu. Většinu 8mm řidítek bez závitu lze nasadit na vidlice s a bez závitu. V současnosti vyráběná řidítka jsou bezzávitová.

SCS

Řidítka se zářezem nelze používat s kompresním systémem SCS, jelikož na taková řidítka nelze upnout SCS objímku. Řidítka můžete sice zkrátit, ale v tom případě už nemůžete uplatnit záruku.
Pokud řidítka nemají zářez, nazýváme je „SCS ready“.

Pár typů jak správně namontovat řidítka

  1. Pokud používáš kompresní systém, je lepší ho napřed dobře utáhnout a teprve poté nasadit řidítka!
  2. Předtím, než nasadíš řidítka na vidlici, uvolni šrouby na objímce a posuň objímku po řidítkách směrem nahoru.
  3. Než utáhneš objímku, ujisti se, že řidítka jsou dobře nasazená až dolů. Objímku utáhni na maximum na spodní části řidítek.
  4. Zkontroluj vzájemnou polohu mezi řidítky, hlavovým složením a vidlicí před každou jízdou. Jsou-li tyto komponenty uvolněné, je třeba je seřídit a utáhnout. Pokud si nedáš pozor, můžeš mít nejen problémy s ovládáním koloběžky, ale také riskuješ poškození vidlice, řidítek a hlavového složení.


Vrať se zpět na stránku Jak na montáž custom freestyle koloběžky
Vrať se zpět na stránku Jak se kupují freestyle koloběžky

Související produkty