×
Menu

Vše, co potřebuješ vědět o spacerech

Spacery jsou vymezovací kroužky (distanční rozpěrky) mezi ložisky koleček. Spacery se používají v bruslích, na koloběžkách, waveboardech a v podstatě všude tam, kde se jezdí s ložisky.

Každé kolečko vyžaduje určitý typ spacerů, a navíc je důležité používat ten správný. Ložiska, nejsou-li chráněna vhodným spacerem, se mohou při jízdě volně pohybovat ze strany na stranu. Ale ještě horší než špatně zvolený spacer je žádný spacer — ložiska bez spacerů jsou vystavené přiliš velkému tlaku, špatně se otáčejí a velmi rychle prasknou.

Typy spacerů

Nejtypičtější spacery jsou:

  • 6mm spacer
  • 8mm spacer

6mm spacer

6mm spacery mají uprostřed „extra kroužek“. 6mm spacery se nasazují na 6mm osy.

Používá se jen s 6mm osami. Spacer se nasadí mezi pár ložisek, které díky němu drží bezpečně na správném místě. Tyto spacery také zmenšují vnitřní průměr ložisek na 6 mm.

Jak vyjmout ložisko, které používá 6mm spacer, z kolečka

8mm spacer

8mm spacery těsně přiléhají k ložisku a při pohledu z boku není vidět žádný „extra kroužek“ . Používají se s 8mm osami.

Používá se jen s 8mm osami. Tento typ spaceru se volně umístí mezi ložiska a při montáži koleček také centruje osový šroub kolečka. Tím se snižuje tlak, který působí na ložiska.

Jak vyjmout ložisko, které používá 8mm spacer, z kolečka

Materiál

Většina spacerů se vyrábí z kovu, ale některé mohou být také plastové. Plastové spacery nejsou nicméně tak odolné jako kovové modely a snadno prasknou. Doporučujeme používat pouze kovové spacery.

Mini/micro (688)

V některých modelech kolečkových bruslí výrobci používají mini/micro ložiska. V tom případě je také třeba použít speciální spacer. Micro ložiska mají menší průměr, a tudíž nejsou kompatibilní se standardními spacery. SkatePro nenabízí micro ložiska ani spacery.

SkatePro